Hepimiz Şimşek'in paltosundan çıktık'

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Cihat Zafer Demirel, Sakaryalı yazar ve özdeyiş sanatçısı Selahaddin Şimşek'in yeğenini evinde ziyaret etti. Demirel, “Hepimiz Ş.'nin paltosundan çıktık. Sakarya Ş.'ye borcunu ödeyecek” dedi

Hepimiz Şimşek'in paltosundan çıktık'
banner3

BEYAZ LEKE STÜDYOSU

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Cihat Zafer Demirel, Sakaryalı yazar ve özdeyiş sanatçısı Selahaddin Şimşek'in yeğeni Necmettin Şimşek'i evinde ziyaret etti. Ziyaret, Necmettin Şimşek'in oğlu Osman Melik Şimşek ve arkadaşlarının müzik stüdyosunda gerçekleşti. Selahaddin Şimşek'in efsane tiyatro grubu "Beyaz Leke" adını taşıyan müzik stüdyosunda Osman Melik Şimşek, Akın Taşkın Derin, Hüseyin Semih Güzer, Kubilay Mustafa Gürler ve Güney Özcan'ın yaptığı müzikleri dinleyen Cihat Zafer Demirel, "Efsane devam ediyor. Sanatın sonu yok. Selahaddin Şimşek'in yazılarından, mektuplarından kim bilir ne güzel şarkılar yapacaksınız" diyerek Beyaz Leke Stüdyosu sanatçılarına teşekkür etti.

BÜTÜN YAZILARI KİTAPLAŞACAK

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Cihat Zafer Demirel, Selahaddin Şimşek'in de yaşadığı evin bahçesinde bulunan müzik stüdyosunda gerçekleşen ziyarette Necmettin Şimşek'le Selahaddin Şimşek'in el yazısı eserlerinin nasıl kitaplaşacağı üzerine konuştu. Ünlü özdeyiş sanatçısı Ş.'nin el yazısıyla notlarının ve mektuplarının da mutlaka kitaplaştırılacağını söyleyen Demirel, "Selahaddin Şimşek'in eserlerini okura ulaştırmak ve bir Ş. müzesi açmak milletvekilli olursak ilk işimiz olacak” dedi.

EL YAZISI MEKTUPLAR

Demirel, sözlerine şöyle devam etti: “Rahmetli hocamızı tanıyan, onunla uzun zaman geçirmiş arkadaşlarımızla Ş.'nin yazılarının tasnifi çalışmasına zaten başlamıştık. Geçen zaman içinde el yazısıyla mektupları da bulundu. Özel hayata dair bölümleri istisna tutularak bütün yazıları kitaplaşacak. Fahri Tuna, Aybars Bora Kahyaoğlu, Engin Gündoğar, Sezgin Çevik ve Serhat Demirel'e tabii Necmettin Şimşek'e büyük görev düşüyor. İnşallah Büyükşehir Belediyesi ve Zeki Toçoğlu'nun desteğiyle bir Selahaddin Şimşek Müzesi de en kısa zamanda kurulacaktır. Selahaddin Şimşek, ‘Şehirler Kültürleri Kadardı’ dediğinde Sakarya'da bugünkü kültür sanat ortamı mevcut değildi. Türkiye bugünkü Türkiye değildi. Ş.'nin bugünlerde büyük emeği var. O zulümle mücadelenin en sanatkâr, en zarif öncüsüydü. Hepimiz Ş.'nin paltosundan çıktık. Sakarya Ş.'ye borcunu ödeyecek, buna inanıyorum."

ZERDE İKRAMI

Ziyarette Aday Adayı Cihat Zafer Demirel'e ev yapımı zerde ikram eden Necmettin Şimşek, "Amcam Selahaddin Şimşek, Yenicami'deki kahveden çıktığınız bir gece lokantada yemek yedikten sonra size zorla zerde yedirmiş. Biz yemezsek kimse yemiyor diye zerde de yapmayacaklar. Kültürümüze ait bir değerimiz daha ortadan kalkacak. Gördüğün her yerde zerde yiyeceksin, demiş size. Biz de size zerde yaptırdık" diyerek Cihat Zafer Demirel'in duygulu anlar yaşamasına neden oldu. 

"KUĞUNUN SON ÖTÜŞÜ"

Selahaddin Şimşek'in ortaya çıkan mektuplarından birini Beyaz Leke Stüdyosu sanatçıları ve Necmettin Şimşek'le birlikte okuyan Cihat Zafer Demirel, "Burası bizim için mukaddes bir yerdir. Rahmetli ‘Kuğu'nun Son Ötüşü’ adını verdiği mektubuna, ‘Yıllardır zincire vurduğum cümlelerim: Artık hürsünüz, koşun!’ satırlarıyla başlamış. Ş'nin yerine sizler koşacaksınız. Şarkılarınız koşacak, koşmalı. 1987'de Bulvar'da birlikte yürürken ‘Belki bir gün sana mektuplarımı okurum’, demişti. Demek bu mektupları bugün okuyacakmışız. Bu yazılar, mektuplar yayımlandığında göreceksiniz, Sakarya sınırlarını çok aşan bir etki yapacak. İnsanlar, samimiyeti, derinliği, kültürü ve gerçek aşkı görecekler. Aramızda dünya çapında bir sanatçı ve düşünce adamı, bir ermiş yaşadığını görecekler” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER