Hendek'te 'PEG' Uygulaması

Hendek Devlet Hastanesi, mideye takılan tüple beslenme yöntemi olarak bilinen “peg” cerrahi müdahale uygulamalarına başladı. Hendekliler, kendi ilçelerinden hizmet alacak.

Hendek'te 'PEG'  Uygulaması
banner3

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Hendek İlçe Devlet Hastanesi, yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek Hendeklileri başka hastanelere sevk edilme ihtiyacından kurtarıyor. Beslenme zorluğu çeken veya hiç yapamayan başta felçli hastalar olmak üzere, yatalak, yutma refleksini tamamen kaybetmiş, çeşitli nedenlerle ağızdan beslenemeyen hastalara anestezi altında uygulanan cerrahi müdahale artık Hendek’te de gerçekleştirilmeye başlandı.

Genel Cerrahi Uzmanı Recai Çapoğlu yönetiminde gerçekleşen PEG (Perkütan Gastro Enterostomi) yöntemiyle hastanın midesine bir tüp takılarak normal besinlerin kanal üzerinden midesine ulaştırılması sağlanıyor. Hendek İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Celalettin Akyol, hastanedeki çalışmalarla Hendeklilere en iyi hizmeti vermeyi amaçladıklarını söyleyerek hastaneye kazandırılan bu sistemle vatandaşların ilçe sınırları içinde aldıkları hizmetlere bir yenisini daha eklemiş olduklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER