banner28

Gören Göz Projesinde Başvurular Başladı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile Sosyal Politikalr bakanlığının ortak geliştirdiği ‘Gören Göz’ projesinde başvuruşar yeniden başladı.

Gören Göz Projesinde Başvurular Başladı
banner3

Görme engellilerin bilgi çağının getirdiği yeniliklerden faydalanabilmeleri için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ve görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayarak bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla yürütülen Gören Göz Projesi 2018 yılı kapsamında yeniden başlıyor.
Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlandı.
Önceki yıllarda Türkiye genelinde 26 ilde dağıtılan Gören Göz cihazı, 2018 yılı kapsamında yeni baştan tasarlanarak daha önceden cihaz dağıtılmamış olan 41 ilde dağıtılacaktır. Güncellenen yeni yazılım ve cihazla birlikte 41 ilde dağıtılmak üzere toplam 5.000 adet Gören Göz Cihazı, Sakarya ilinde de dağıtılmak üzere 178 adet Gören Göz Cihazı için ön başvuru alınacaktır. Sakarya’da ikamet eden veya eğitim gören görme engelli vatandaşlar 7 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze ön başvuruda bulunabileceklerdir.

Gören Göz Cihazı için başvuru koşulları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak (01.01.2006 tarihi öncesinde doğmuş olmak),
  • Görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %70 ve üzerinde olmak,(Görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacaktır.)
  • Gören Göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak,
  • Görme engelli vatandaşımızın Sakarya ilinde ikamet ediyor olması veya  eğitim kurumlarında eğitime devam ediyor olması.

Sayılan şartlara sahip, Sakarya’da ikamet eden veya eğitim gören görme engelliler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze aşağıda yazılı olan evrakları tamamlayarak ön başvuruda bulunabileceklerdir.
 
Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
  • İkametgâh belgesi. (Bu belge TC kimlik numarası ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince MERNİS veri tabanından alınacaktır.)
  • Sakarya’da eğitim kurumlarında eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair 2018 yılı içerisinde alınmış öğrenci belgesi.

 
Teslim edilen evraklar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinde görevli personel tarafından incelenerek ön başvurular alınacaktır. Gören Göz Cihazı almak üzere ön başvuruda bulunan kişilerin cihazlarını alacakları yer ve tarih bilgileri ile eğitim programlarına ilişkin duyurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sayfasından (www.eyh.aile.gov.tr ) ilan edilecektir.
 
Gören Göz Cihazı almaya hak kazanan vatandaşlara cihazların dağıtımı ve cihazların kullanımına ilişkin eğitim programı başvuruların alındığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri aracılığıyla yapılacaktır. Cihazlar başvuru tarihi esas alınarak teslim edilecek olup, başvuruların kabul edilmemesi halinde ilgililere bilgi verilecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER