banner28

Geyveli Kasaplardan Tepki "Belgelerimiz Var"

Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal’ın ‘Geyve’de satılan etlerin yüzde 80’i kaçak’ açıklamasına tepki gecikmedi. Geyveli kasaplar ilçede kesimhane olmadığı için hayvanları çok daha modern özel bir şirketin kesimhanesinde yaptırdıklarını açıkladı.

Geyveli Kasaplardan Tepki "Belgelerimiz Var"
banner3

Geyveli kasaplar kendi haklarını korumak için görev yapması gerekirken Kasaplar Odasının mezbahanesini kullanmadıkları için Kopal’ın bilinçli olarak kendilerini hedef haline getirdiğini ileri sürdü. Başkan Kopal’ın mesleğinin hakkını vererek yapan, insan sağlığını düşünen dürüst esnafı zan altında bıraktığını ileri süren kasaplar “Biz kesimlerimizi Adapazarı Et Entegre’de yaptırıyoruz. İlçemizde mezbahane olmadığı için ekstra bir maliyetle halka sağlıklı et satabilmek için. Bizim mesleğimizin temsilcisi, başkanımız merkezde ki esnafı korumak için yaptığı açıklamada bizleri zan altında bırakıyor” dediler

Kasapları temsilen Mehmet Karakaş ve Hayati Mert ilçede ki temsilcileri olan Geyve Esnaf Odası Başkanı İsmail Bulur’u ziyaret ederek üzüntülerini ve mağduriyetlerinin giderilmesini istediler. İlçede kasaplık yapan Hayati Mert “Bizler maliyet açısından mağduruz. Mağduriyetimizle ilgilenilecek yerde haksız yere suçlamalara maruz kalıyoruz. Bizler hayvanlarımızı işletmecisi nedeniyle Adapazarı Et Entegre Tesisleri’nde kestiriyoruz. Hayvan kesimi için modern, hijyen kurallarına uyan bir tesisi tercih etmek bizi suçlu yapmaz. İlçede mezbahanenin olmaması suçsa, sorunsa bunun muhatabı bizler değiliz. Hepimizin temsil edildiğini düşündüğümüz Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal’ın suçlayıcı açıklamaları bizleri derinden üzmüştür. Tekrar söylüyoruz. Biz hayvanlarımızın kesimini son derece modern bir tesiste yaptırıyoruz” dedi
Geyve’de kasaplık yapan bir başka işletme ise Adapazarı Et Entegre’de yaptırdığı kesimlerin faturasını ve ilgili makamlardanr alınan et kesimi ve kesime uygun nakil belgeleriyle, hizmet aldığını gösteren belgeleri göstererek “Geyveli kasapları zan altçında bırakmaya kimsenin hakkı yok. Bizler hayvan kesimlerimizi hemşehrimizin işlettiği bir tesiste yaptırıyoruz. Kasaplar Odası Başkanımız Nihat Kopal’ın odanın mezbahanesini kullanmadığımız için bilmeden, istemeden böyle bir açıklama yaptığını düşünüyorum. Aksi takdirde işini hakkıyla yapan, emek harcayan meslek mensuplarına haksızlık etmek kimsenin hakkı değildir.
Geyve Esnaf Odası Başkanı İsmail Bulur ilçeye mezbahane yapılması gerektiğini ifade ederek “Kasaplarımız haklı, bir danayı veya iki koyunu Adapazarı’na götürüp kestirmek maliyeti artırıyor. Canlı götürmek için bir araç isteniyor, kesildikten sonra da et için ayrı sakatatlar için ayrı ve deri için ayrı araç isteniyor. İlçemize bir mezbaha yapılmadan bu sorun çözülmez”

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER