Gensoruya Karşılık Kendini Savundu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam CHP tarafından kendisi hakkında verilen gensoru önergesine karşılık mecliste kendini savundu.

Gensoruya Karşılık Kendini Savundu
banner3

“Sadece öğrenmek maksadıyla sorulan sorulara cevap vereceğim. Hezeyanlara, hakaretlere ve şiddete yönelik sorulan sorulara cevap vermeyeceğim” diye söze başlayan Bakan İslam şunları söyledi:

BAKANLIK ÇALIŞMALARINI SIRALADI

“Ak Parti’den önce dağınık olan STK’lar bizim dönemimizde tek çatı altında toplandı. Bakanlık olarak temel hedefimiz sosyal devlet anlayışı ile vatandaşı ihmalden korumak ve ihtiyaçlarını gidermektir. Aile odaklı bakış açısıyla engelliyi, gazileri, şehitleri vs ilgilendiren konularda projeler geliştirdik, geliştirmeye de devam edeceğiz. Çocuklar için önce aile düşüncesiyle hareket ediyoruz. Çocuk haklarına dair sözleşmeyi dikkate alıyoruz. Bakanlığın korunmaya ihtiyacı olan çocuklara ilişkin tedbirler almak görevimiz. Bu kapsamda hizmet dönüşümü çalışmasında son aşamaya gelindi. Ev tipi bakım kuruluşlarına çocukları yerleştirmeye başladık.

“1000 ÇOCUK EVİ’NDE, 500 ÇOCUĞA BAKILIYOR”

1000 adet çocuk evinde 500 çocuğa bakılıyor. Dünyaya örnek teşkil eden modeller ürettik. Koruyucu aile uygulamasını yürütüyoruz. 4150 çocuk koruyucu aile hizmetinden yararlandırıldı. Uygulama daha da gelişecek. Evlat edindirme projesi kapsamında 13694 çocuk sıcak aile ortamına kavuşturulmuştur. Yıllık ortalama 60 bin çocuğun ailesi yanında bakımını sağlıyoruz.

“293 ÇOCUK YÜKSEKÖĞRETİME GİRDİ”

Duygusal düzeni sağlamak adına da çocukların istekleri doğrultusunda etkinlikler düzenliyoruz. Meclisin desteğiyle çıkartılan yasalar ile 400’e yakın çocuk ücretsiz olarak okullara yerleştirildi. 293 çocuk yükseköğretime girmeyi başardı. Kayıtlı olmayan çocukların fiilen bulunamadığı konusuna gelince, çocukları hapsetmiyoruz, özgürlüklerini kısıtlamıyoruz, bazı çocuklar izinsiz olarak kuruluştan ayrılmakta ve geri dönmemektedir.

“HAPİSHANE DEĞİL”

Tüm kuruluşlarımız açık kapı sistemi ile çalışıyor, buralar hapishane değildir. İzinsiz ayrılan çocuklar olduğunda güvenlik birimlerine, ailelere ve mahkemeye bildirilmektedir.

Sonuçta çocukların yerleri tespit edilmekte ve gereken yapılmaktadır. Kayıp ihbarları %97 oranında başarılı sonuçlanmaktadır, güvenlik güçlerimize teşekkür ediyoruz. Sayısal veriler sürekli değişkenlik gösteriyor. Farklılık arzediyor.

“275 ÇOCUK KURUMLARDAN İZİNSİZ AYRILMIŞ”

15179 kayıtlı çocuk kuruluşlarımızda var. 2985 çocuktan 2160’ı izinli, hastanede veya koruyucu aile yanında, 825 çocuk ise kuruluştan izinsiz ayrılmış durumda. 275 çocuğun da kurumlardan izinsiz ayrıldığını kolluk kuvvetlerine bildirmiş durumdayız. Aranmalarına da başlanmıştır.”

KONUŞMASI DİNLENMEYİNCE TEPKİ GÖSTERDİ

Konuşması dinlenmediği gerekçesiyle milletvekillerini sık sık uyarmak zorunda kalan Bakan İslam, “Hem soruyorsunuz hem de dinlemiyorsunuz. Bunun anlamsızlığını size havale ediyorum” dedi. Bakan İslam’ın konuşmasının vekillerce dinlenmemesi nedeniyle meclis başkanı da sık sık uyarı yapmak zorunda kaldı.

GENSORU ÖNERGESİ’NİN GÜNDEME ALINMASINA RED

Öte yandan Bakan İslam’ın konuşmasının en başında kullandığı “hezeyanlar” ifadesi bazı milletvekillerinin tepkisine yol açtı.

Gensoru önergesinin gündeme alınması oy çokluğu ile kabul edilmedi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER