Gençleri Kalp Krizinden Kaybediyoruz! 1 Haftada 4 Can Aldı

Ani kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizi son günlerde gençleri hedef aldı. Son 1 haftada medyaya yansıyan vakalar ile ilimizde 4 genç kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi. Akyazı ilçesinin Küçücek Mahallesi'nde 17 yaşındaki Efe Varol, evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirmişti.

Gençleri Kalp Krizinden Kaybediyoruz! 1 Haftada 4 Can Aldı
banner3

Sakarya 17 yaşındaki Efe'nin ani ölümüne ağlarken, Karapürçek ilçesinde ikamet eden 45 yaşındaki Gökhan Öztürk'ten gelen haber bir kez daha yürekleri dağladı. 3 çocuk babası olan Öztürk, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.Kalp krizi, bugün iki genç insanın canını daha aldı. Serdivan ilçesinde bir ilkokulda öğretmenlik yapan 39 yaşındaki Elçin Öztürk ve Gazeteci Zafer Büyü'nün gelini 25 yaşındaki Gül Büyü evlerinde geçirdikleri kalp krizi sonrasında hayatlarını kaybettiler.Gençlerde de sıklıkla görülmeye başlayan kalp krizi nedir? Belirtileri nelerdir? Kriz anında neler yapılmalıdır? Sizler için derledik...Kalp krizinin en önemli belirtisi, şiddetli kalp ağrısıdır. Göğüste, sol kolda, sırtta, mide bölgesinden çeneye doğru yayılan kalp ağrıları kalp krizinin habercisi sayılır. Çok şiddetlidir ve başlangıcı da çoğunlukla ani bir şekilde gelişir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme ve bulantı kalp krizinin en önemli belirtileridir. Bununla birlikte farkına varılmadan ve herhangi bir ağrı hissedilmeden de kalp krizi gerçekleşebilir. Belirti vermeden yaşanan kalp krizleri ölümcül olabilmektedir. Kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı alması ise oldukça mühimdir.Kalbi besleyen damarlardan bir tanesinin ani olarak tıkanmasına bağlı olarak gelişen kalp krizi, tıkanan damarın kalbi beslediği bölgede kalp dokusunun hücrelerini yitirmesine neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ölüme varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Göğüste şiddetli ağrı ile birlikte; bulantı, kusma, terleme ve bazen de bayılma ile bilinç kaybı ortaya çıkar. Kalp ağrısı kalp krizini işaret etse de bazı hastalarda karnın üst kısmında mideye vuran bir ağrı oluşur. Bu durumda oluşan bu rahatsızlığın mideyle ilişkili olduğu sanılarak hasta tarafından önemsenmeyebilir. Özellikle yaşlı hastalarda kriz, nefes darlığı ile ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler, 100 kişiden ancak 75-80’inde görülür. Geri kalan yüzde 20’lik kısım, ‘sessiz kalp krizi’ denilen ve belirti vermeden ortaya çıkan bir durumdur. Bu % 20’lik oranda bazen ilk belirti ölüm olabilir.En belirgin kalp krizi belirtileriGöğüs ağrısı

Nefes darlığı

Çarpıntı

Kolay yorulma

Bazen önemli kalp-damar hastalığı olmasına rağmen hiç şikayet olmayabilir

Kalp krizi

Ani ölümAni kalp damarı tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp krizinde en önemli nokta, kalp ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kişinin tam donanımlı bir hastaneye başvurması ve sağlık yardımı almasıdır. Ölümlerin yarısı kalp krizi başladıktan sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede kalp krizine müdahale edilecek düzeyde bir sağlık kuruluşuna başvurmak çok önemlidir. Kalp krizinde ilk yardıma kadar erken başlanırsa, tıkanan damarı açıcı tedavi yöntemleri de en kısa sürede uygulanabilir ve kalbin hasar görmesinin önüne geçilmiş olur. Hastaya hastanede müdahalede önemli olan hızlı tanı konulması ve müdahalenin uygun bir şekilde yapılmasıdır.Eğer kalp krizi esnasında yalnızsanız;• Kişinin kalp krizi geçirdiği esnada tıkalı olan damarını açabilmek için yapacağı bir manevra yok. Bunun yanında;

• Öncelikle ağrı başladığı anda telefonla yakınlarınızı arayarak durumu haber verin.

• Bulunduğunuz yerin kapısını aralık bırakın. Bu, yardıma gelecek olan kişinin işini kolaylaştırmış olur.

• Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırabilir. Yeni başlamış bir pıhtıyı yerinden sökme ihtimali çok düşük olsa da burun deliklerinizi kapatarak kuvvetli biçimde öksürün.

• Evde aspirin varsa, bir bardak su ile alın.

• Bunun dışında kesinlikle bir şey yiyip içmeyin.

• Pencereyi açarak odaya oksijen girmesini sağlayın.

• Yardım gelmesini, yatarak ya da oturarak bekleyin. Kesinlikle ayakta beklemeyin. Çünkü kalp krizi ile hastaneye gelen bir hastanın bir travma sorunu olmaması gerekir. Eğer kişi düşerek başını çarpmışsa, kalp krizi ile ilgili yapılacak tedaviler, başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir.

• Ağrıyı azaltmak için egzersiz yapmayın.

• Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girmeyin. Özellikle soğuk su böyle durumlarda çok tehlikelidir. Çünkü kalp damarlarını büzer ve tıkalı olmayan damarların da daralmasına neden olabilir.Bir kişi yanınızda kalp krizi geçirdiyse;• Sağlık deneyiminiz yoksa kalp krizi geçiren birine müdahale etmeyin, başka hastalara veya kendinize ait kalp ilaçlarını vermeyin.

• Hemen ambulans yardımı isteyerek hastayı en yakın tam donanımlı bir hastaneye ulaştırın.

• Bu esnada, kalp krizi geçiren kişiyi uygun bir yere yatırın

• Ayaklarını kalp seviyesinin üzerine kaldırarak, kalbe daha çok kan akışının olmasını sağlamaya çalışın

• Üzerindeki sıkı olan kıyafetleri gevşetmek, kravatı çözmek gibi yardımlarda bulunun

• Önemli olan, hastayı tetkik ve tedavilerinin, yerinde ve uygun şekilde yapılabileceği bir hastaneye ulaştırmanızdır.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER