Gelir Testi İçin Son Gün 31 Mart

Genel Sıhhat Sigortası dahilinde borçlu yurttaşların borçlarını yapılandırması için verilen müddet azalıyor. Gelir testinin yapılandırılması için son gün 31 Mart 2015.

Gelir Testi İçin Son Gün 31 Mart
banner3

Ordu Sosyal Güvenlik Müessesesi Şehir Müdürü Mehmet Yaşar Günay, gelir testinin son başvuru tarihinin 31 Mart 2015 olduğunu belirterek yurttaşlara ikazda bulundu. 

Genel Sıhhat Sigortası dahilinde borçlu yurttaşların borçlarını yapılandırması için verilen müddet azalıyor. 18 yaşını dolduran ve aktif olarak sigortalı olmayan her Türk yurttaşının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) aracılığı ile yaptırmaları şart olan gelir testi için son gün 31 Mart Salı olarak belirlendi. Yapılacak gelir testi neticeninde borçlar azalacak veya silinecek. Bu müddet zarfında gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak.

"YURTTAŞLARIMIN GELİR TESTİNİ YAPTIRMALI"

Yükümlü tüm yurttaşların gelir testi yaptırması gerektiğini belirten Ordu Sosyal Güvenlik Şehir Müdürü Mehmet Yaşar Günay, "Mecburi genel sıhhat sigortası tescili yapıldığı halde gelir testine hiç müracaat etmeyen kişiler, 31 Mart 2015 tarihi mesai bitimine kadar, ikametgahlarının bulunduğu kazalardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmeleri gerekmektedir. Bu süreçte uygulanacak metot ise ikametgahında bulunduğu hanede yaşayan kişi sayısı baz alınacaktır. Haneye giren toplam gelir, kişi başına ayrılarak kişiye düşen miktar askeri fiyatın 3'te 1'inden az ise yurttaş fiyatsız sağlık hizmeti alacak. Askeri fiyat kadar gelir düzeyi olan kişi ise aylık 48 lira prim ödemek suretiyle her türlü sağlık hizmetini alabilecek. Askeri ücretin iki katı gelir ele geçiriyor ise 144 lira prim ödeme yükümlülüğü olacaktır. Şayet bu meblağ askeri ücretin iki kat üzerinde ise 288 lira prim ödeyeceklerdir. Bu isteğe bağlı bir sigortalılık türü değildir, zorunluluktur bu yüzden yükümlü olan tüm vatandaşlarımız SYDV'ye gittikçe gelir testlerini yaptırsınlar" diye konuştu.

"GELİR TESTİNDE YÜZDE 100 MUVAFFAKİYET AMAÇLIYORUZ"

Ordu'da genel sağlık sigortasına tabi olan vatandaşlar ile ilgili bilgiler veren Günay, "ordu'da 113 bin 600 genel sağlık sigortası yaptırmış vatandaşımız var. Gelir testi yaptırmayanların sayısını yüzde 50 azalttık ancak bu sayı yeterli değil. Biz gelir testi yaptıran sayısında yüzde 100 muvaffakiyet ele geçirmek için, bildirim çekiyoruz bu konuda her türlü materyalleri kullanmaya çalışıyoruz" dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2015, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER