ET FİYATLARI TAVAN YAPTI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kıyma tavan fiyatının 32 lira, kuşbaşının tavan fiyatının ise 34 lira olması konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi.

ET FİYATLARI TAVAN YAPTI
banner3

FİKİR BİRLİĞİNE VARILDI  

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Çelik, et fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına geçildiğini söyledi. Bakan Faruk Çelik, "Kırmızı et sektörü temsilcileriyle aldığımız karar gereği karkas yağsız et tavan fiyatının 23,3 lira, yağlı et tavan fiyatının 21,8 lira, kıymanın tavan fiyatının 32 lira, kuşbaşı etin tavan fiyatının ise 34 lira olmasıyla ilgili fikir birliğine vardık" dedi.

ETİKETLERE YANSIYACAK

Öte yandan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir ve Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kopal, tavan fiyat uygulamasının  vatandaşlar açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirterek “Bizler elimizi taşın altına koyduk. Bir haftaya etiketlere yansıyacak bu fiyat. Biz istikrar istiyoruz. 'Ramazan ayı geldi et fiyatları arttı' bu lafı duymak istemiyoruz artık” şeklinde konuştular.

BASKI OLUŞTURUYORDU

TCMB verilerine göre kırmızı ette fiyat artışı 2015 yılında yüzde 21'e ulaştı. Et fiyatlarındaki artış 2015 yılını yüzde 8.81 seviyesinde tamamlayan manşet enflasyon üzerinde de bir baskı oluşturuyor. Yıllık enflasyon Ocak ayında yüzde 9.58 ile 2014 ortasından beri en yüksek seviyeyi test ederken, en büyük etki yine gıda fiyatlarından geldi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER