Esnafın İşleri İyi Değil!

SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya’da yeni açılan işyerleri sayısının kapanan işyeri sayısından daha fazla olduğunu; ancak bu verilerin ekonomide işlerin yolunda gittiği anlamına gelmediğini söyledi. 

Esnafın İşleri İyi Değil!
banner3

EKONOMİK GÖSTERGELER 
Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, esnafın durumu ve çıraklık sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu.  Sakarya’da 2019 yılında 3 bin 191 dükkan açıldığını, kapanan dükkân sayısının ise bin 139 olduğunu söyleyen Alişan, “Bu açılan dükkân sayısının fazlalığı ekonominin iyi olduğunu gösterebilir fakat öyle değil. Kapanan büyük şirketler birinci ya da ikinci derece akrabasının adına daha küçük ölçekli işletmeler açıyor. Bu yüzden açılan dükkân sayısı daha fazla gibi gözüküyor.  Bu rakamlara bakarak ekonomide işler yolunda diyemeyiz” şeklinde konuştu. 
KALİFİYE ELEMAN
Açıklamalarının devamında kalifiye eleman sıkıntısına değinen Alişan, “Zanaatkârlarımızın gelişmesi, Türkiye’nin büyümesi, ülkenin büyümesi, kalifiye elemandan geçer. Kalifiye eleman demek işini iyi yapan eleman demektir. Yani bu işin tabanından yetişmiş, yoğrulmuş ve üretme noktasından tüketiciye götürme noktasına gelişmiş olan kişidir. Kanunda buna böyle diyor. Ülkemizin kalifiye elemana ihtiyacı var.  Bu sorunu maalesef çözebilmiş değiliz” ifadelerine yer verdi. 
KAYNAK ELEŞTİRİSİ
Devletin çıraklıkla ilgili çok fazla desteği olduğunu ama bu desteklerin doğru yerde kullanılmadığını aktaran Alişan, “Meslek ve sanatımızı sürdürmek için tabandan kimse yetişmiyor.  Milli eğitimin mesleki eğitimle ilgili kaynakları var; ancak bu kaynaklar farklı farklı yerlerde kullanılıyor. Sorun burada.  Yoksa devletin çıraklıkla ilgili teşvikleri son derece iyi ama doğru yerde kullanıp kullanılmadığının tespit edilmesi lazım” diye belirtti. 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER