En Kaliteli Tohumları Üretiyoruz…

Ak Parti Sakarya Milletvekili Doç. Dr. Hasan Ali Çelik'in Arifiye ziyareti sırasında, Başkan İsmail Karakullukçu, Ak Parti Arifiye İlçe Başkanı Ethem Çınar ve Belediye Meclis Üyesi Hikmet Ünlü ile birlikte ziyaret ettiği, Mısır Araştırma İstasyonu Müdürü

En Kaliteli Tohumları Üretiyoruz…
banner3

  Yavuz Ağı yaptığı açıklamada;" İstasyonumuz; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün direktif ve onayları ile 1926 yılında, T.C. İKTİSAT VEKÂLETİ PATATES ve MISIR ISLAH İSTASYONU ŞEFLİĞİ adı altında, Türk-Alman işbirliği çerçevesinde ADAPAZARI yöresinin toprak ve ekolojisini değerlendirmek, çiftçimize yeni teknikleri göstermek ve kaliteli tohumluk üretmek amacıyla kurulmuştur.

Görevleri ise; ülkesel ve bölgesel bazda olmak üzere iki kısımda değerlendirilebilir;

Ülkesel Görev Alanı Ve Görevleri :Ülkesel görev alanı Ülkenin Tamamı olup bu doğrultuda; Mısır ıslahında ülkesel koordinasyonu sağlamak, proje hazırlamak, koordine etmek ve yürütmek, eğitim programları düzenlemek, biyolojik çeşitlilik ve genetik kaynaklar dâhil, doğal kaynakların korunması, kullanılması ve değerlendirilmesi konularında ülkesel çalışmalara katılmak.Çalıştığı tüm konularda projeli olmak kaydı ile benzer konularda çalışan enstitüler ile materyal değişimi yapmakla görevlidir.
Bölgesel Görev Alanı Ve Görevleri : Bölgesel Görev Alanı Sakarya, Kocaeli, Yalova, Bolu, Düzce illeridir. Bölgesel Görev alanı doğrultusunda; Mısır, Ekmeklik Buğday ve Kuru fasulye bitkilerinde;
o Genetik kaynakların muhafazası,
o Kaynak materyal geliştirme, ıslah, yetiştirme tekniği,
o Hastalıklara dayanıklılık, kalite değerlendirme ve geliştirme,
o Sosyo-ekonomik konularda araştırma, eğitim ve yayım hizmetlerini yürütmekle görevlidir.

MISIR AR-GE ÇALIŞMALARI
1926 yılından 1950 yılına kadar bazı yerel popülâsyonlarda üretim yapan Mısır Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde 1950 yılında melez mısır ıslah çalışmalarına başlanmıştır. Çalışmaların amacı ana ürün veya ikinci ürün şartlarına uygun, adaptasyon kabiliyeti ve verim potansiyeli yüksek, hastalık ve zararlılara mukavim yeni hat ve çeşitleri;  ıslah, biyoteknoloji, ve fizyolojik yöntemler kullanılarak geliştirmektir. Ülkesel Mısır Islah Araştırmaları Projesi ve Marmara Bölgesi Mısır Islah Araştırmaları Projeleri kapsamında yürütülen toplam 26 proje sonucunda 2011 yılında ADA- 313 ve ADA-334 çeşitleri olmak üzere bugüne kadar toplam 20 yeni çeşit geliştirilip tescil ettirilmiştir.
2010 yılı itibariyle Türkiye’de üretimi yapılan 140 adet hibrit mısır çeşidinin 17 adedi yerli olup bunun 7 adedi kuruluşumuza aittir.

BUĞDAY AR-GE ÇALIŞMALARI
Bölgenin yüksek verimli, kaliteli, hastalıklara dayanıklı çeşit ihtiyacını karşılamak; hastalıklardaki çeşit dayanıklılığının kırılmasıyla birlikte meydana gelebilecek dayanıklı çeşit ihtiyacını karşılayabilmek üzere de elde hazır dayanıklı hat bulundurmak amacıyla buğday ıslah çalışmalarına 1928–1931 yıllarında introdüksiyon yoluyla ve yöresel buğday popülâsyonları taranarak başlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda ilk olarak 1964 yılında AKOVA; son olarak 2007 yılında ise dekara 700-1000 kg verebilen yüksek verimli Beşköprü ve Hanlı çeşitleri olmak üzere toplam 34 yeni buğday çeşidi, tarafından geliştirilip tescil ettirilmiştir. 
Güney Marmara Bölgesi Ekmeklik Buğday Islah Araştırmaları Projesi sürekli olmak üzere bugüne kadar toplam 29 proje sonuçlandırılmıştır.
Kuruluşun geliştirdiği ve gerek kuruluş, gerek TİGEM ve gerekse özel sektörce tohumluk üretimi yapılan buğday çeşitleri Türkiye genelindeki buğday üretim alanlarının %12’sini kaplamaktadır. Ayrıca kuruluşumuz 34  tescilli buğday çeşidi ile Türkiye’de en fazla çeşide sahip enstitü ünvanına sahiptir.
DİĞER AR-GE ÇALIŞMALARI
Marmara Bölgesi Kuru Fasulye Islah Araştırmaları Projesi kapsamında kuru fasulye ıslah çalışmaları, Kestane kabağı konusunda da 1999 yılında tescil ettirilen ARICAN-97 çeşidinin muhafaza ıslahı çalışmaları ve tohumluk üretimi yapılmaktadır.
Kalite laboratuarı da 2010 yılında faaliyete geçmiştir. Buğday ve mısır konusunda projeli olarak yapılan kalite analizleri ile ıslah programına, kalitesiz hatların erken dönemde elenmesi ve kısa sürede kaliteli çeşitlerin ıslah edilmesi suretiyle yardımcı olmaktadır.
Ayrıca Ülkesel Mısır Entegre Ürün Yönetimi Projesi kapsamında silaj kalite laboratuarı kurularak çalışmalara başlanmıştır.
Kuruluşta günümüze kadar kuru fasulye, ayçiçeği, tütün, patates, lif keteni, yağ keteni ve soya bitkilerinde olmak üzere toplam 55 proje sonuçlandırılmıştır.

EĞİTİM FAALİYETLERİ
2010 yılında faaliyete geçen eğitim merkezinde Kuruluşun çalışma alanları doğrultusunda İlköğretim Öğrencilerine, stajyer öğrencilere, Ar-Ge personeline ve çiftçilere yönelik eğitim programları düzenlenmektedir.

Yavuz Ağı Sözlerini şöyle sürdürdü;"Çiftçimiz tarafından yanlış bilinen şeyler var. Söz gelimi bize gelip ben Pioneer veya Cargill değil, yerli tohum ekmek istiyorum. Bana tohum verin diyor. Burası, araştırma istasyonu. Biz tohumu ıslah eder, üretir, seri üretim için fabrikalara veririz. Onlar tohumu çoğaltarak, pazara sunar. Burada bir eksiğimiz var. Yabancı büyük şirketlerin sadece reklama ayırdıkları bütçe, yerli firmalarımızın toplam sermayesinden daha büyük. Bu konuda çalışma yapıp, yerli üretimimizin elini güçlendirmemiz gerekiyor. Yoksa sanıldığı gibi, tohum konusunda tamamıyla dışa bağımlı olmamız gibi bir durum söz konusu değil." dedi.

Ak parti Sakarya Millet Vekili Doç. Dr. Hasan Ali Çelik verdiği bilgiler ve yaptıkları çalışmalar nedeniyle İstasyon Müdürü Yavuz Ağı'ya teşekkür ederek, bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışacağız." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER