EKMEĞE ZAM YOK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmeğe zam yapmak için bir gerekçenin bulunmadığını söyledi. Bakan Çelik, ekmek fiyatları için, “Şu an itibarıyla gerek buğday fiyatları gerek stoklarımız gerekse piyasa koşulları açısından artışı gerektirecek bir durum yok” açıklamasında bulundu.

EKMEĞE ZAM YOK
banner3

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarında buğday, stok ve piyasa koşulları açısından artışı gerektirecek bir durum olmadığını belirterek, “Bu şekilde bir şayia oluşturulmaya çalışılması çok manidardır. Tamamen spekülatif” dedi. Çelik, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ve heyetini bakanlıktaki makamında kabul etti.
Kabulde ekmek fiyatlarına dağinen Çelik, buğday üretiminin bakanlığın sorumluluğunda olduğunu fakat ekmek fiyatlarının belirlenmesinin serbest piyasa koşullarında gerçekleştirildiğini belirtti. Çelik, “Türkiye'de ekmeklik buğday denilen Anadolu Kırmızı Sert buğdayın 5 Aralık 2014 tarihindeki fiyatı ton başına 868 lira, 5 Aralık 2015'te ise aynı buğday çeşidinin ton fiyatı 845 lira oldu. Fiyatta yüzde 3'lük bir gerileme gerçekleşti” diye konuştu.

'BİZ RUS ÇİFTÇİSİNİ MAĞDUR ETMEYİZ'

Faruk Çelik, Türkiye'nin Rusya'dan buğday ithal ettiğinin hatırlatılması ve bu ülkeden buğday alımının durdurulmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de şunları kaydetti: “Türkiye'nin, Rusya'nın 1 Ocak'tan sonra uygulayacağı yaş sebze meyve ile ilgili bazı kararları henüz uygulamaya girmiş değil. 1 Ocak itibarıyla girdiği an Türkiye'nin bu konularla ilgili alacağı önlemler gerekirse alınacak. Ancak şu anda Türkiye'nin bu anlamda ne kamuoyuna ne kendi iç bünyesinde deklare ettiği herhangi bir konu yok. Bizim 'Rus çiftçisini mağdur edeceğiz' diye bir çalışmamız, değerlendirmemiz söz konusu değil. Biz olayın diplomatik yollardan
çözülmesi konusunda yoğun bir gayret içerisindeyiz.”

2,5 yıldır fiyatlar değişmedi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ekmekteki fiyat oluşumlarına ilişkin haberleri değerlendirerek, 2,5 yıldır ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmadığını hatırlattı. Son günlerde un fiyatlarındaki spekülatif fiyat artışları ile istihdam, akaryakıt, elektrik ve diğer girdilerdeki fiyat artışları sebebiyle esnafın rahat olmadığını dile getiren Balcı, fırıncı esnafının bu tür durumlarda hep soğuk kanlı olduğunu vurguladı. Balcı, “Maalesef kamuoyunda yer alan '250 gram ekmek fiyatı 1,5 lira olacak' ifadesi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır” diye konuştu.

'FİYAT VERME YETKİSİ BİZDE'

Fiyat verme yetkisinin federasyon olarak kendilerinde olduğunu vurgulayan Balcı, ülke genelinde bugün itibarıyla 250 gram ekmeğin 1 lira ve 1,25 liradan satıldığını dile getirdi. Başkan Balcı, şöyle devam etti: “Toplamda da biz hiçbir zaman gelecek fiyat artışının 1,25 kuruş üzerinde olmaması yönünde gerekli hassasiyeti dün olduğu gibi bugün de fırıncı esnafı gösteriyor, göstermek zorunda.”

4 milyon ton buğday stokta

Stoklarda 4 milyon ton ekmeklik buğdayın bulunduğunu belirten Bakan Faruk Çelik, buğdayın tedarikinde herhangi bir sorunun olmadığını bildirdi. Çelik, rekolte açısından da bu yıl ihtiyaç olan 19 milyon ton civarındaki buğdaya karşılık 22,6 milyon tonluk bir üretimin olduğunu dile getirerek, “Yapılan tüm değerlendirmeler, spekülatif değerlendirmelerdir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER