Ehliyet Almak Artık Zorlaşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı 2013 Temmuzdan itibaren değişen Direksiyon Uygulama Sınavı Yönergesinde yapılan değişiklerle ilgili Sınav Komisyon Üyelerine her sınavdan önce uygulamalı olarak gösterilmek üzere video sunumu hazırlayıp Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü sayfasında yayımlayıp İ l ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine talimat göndererek Sınav öncesi sınavda görev alan komisyon üyelerine izlettirilmesini istedi.

Ehliyet Almak Artık Zorlaşıyor
banner3

Değişen yönerge ile artık sınava giren kursiyer acemi şoför diye adlandırılmayarak usta şoförde aranan tüm özellikleri taşıyor olması hedeflenmekte.

Sınavda getirilen kriterler de tek hamlede iki araç arasına girip iki hamlede aracı bordur taşına 50 cm yakınlıkta park etme, geri vitesle 25 m. geri geri gitme, eğimli yolda aracı 30 cm den fazla geri kaçırmadan harekete geçirme gibi, kriterlerin yanında sınav değerlendirme formunda 20 soru başlığında tek hata yaptığında, 7 soru başlığında da iki hata yapan kursiyerin hata yaptığı noktada sınavının sonladırılması istenmektedir.

Ayrıca sınav güzergahında sınav komisyon üyelerinin denetimini yapmak üzere sınav yürütme kurulu üyeleri dışında maarif müfettişleri de görev almakta olup; Bakanlık bu önlemlerle sürücüden kaynaklanan trafik kazalarını en aza indirmeyi hedeflemektedir.

11 -12 Nisan Tarihlerinde yapılan Direksiyon uygulama sınavında başarı %47 olarak gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER