Eğirdir'de Sökülen Ağaçlar Başka Yere Dikildi

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un annesi 73 yaşındaki Feride Coş'un tepkisiyle gündeme gelen Isparta Eğirdir'de sökülen ağaçlar, belediye tarafından başka yerlere dikildi.

Eğirdir'de Sökülen Ağaçlar Başka Yere Dikildi
banner3

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un annesi 73 yaşındaki Feride Coş'un tepkisiyle gündeme gelen Isparta Eğirdir'de sökülen ağaçlar, belediye tarafından başka yerlere dikildi. Eğirdir Belediye Başkanı DP'li Ömer Şengöl ise ağaçların söküldüğü araziye inşaat yapılacağını belirterek, ağaçları bu yüzden kaldırdıklarını açıkladı.

Eğirdir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin dün Yeni Mahalle'de göl kenarındaki ağaçları başka bir yere nakletmek amacıyla başlattığı söküm işlemi, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un annesi Feride Coş'un tepkisine neden oldu. Ağaçlar özel bir iş makinesi yardımıyla topraktan çıkarılırken, mahalle sakinlerinden Feride Coş duruma tepki gösterip, iş makinelerinin arasına daldı. Ağaçların katledildiğini savunan Feride Coş, bölgenin mahkemelik olduğunu ve karar çıkmadan ağaçların sökülmemesi gerektiğini söyledi. Tepkinin ardından Feride Coş uzaklaşırken, belediye ekipleri söküm işlemini tamamladı. Sökülen 10- 12 ağacın iki ayrı noktaya dikildiği belirtildi.

'İNŞAAT YAPILACAK'

Konuya ilişkin açıklama yapan Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, ağaçların taşındığı 720 metrekarelik arsayla ilgili belediye meclisi tarafından imar tadilatı yapıldığını belirterek, "Satılması söz konusu. Satılmazsa belediye orada 12 dairelik inşaat yapacak. O yüzden ağaçları kaldırdık. Mevsimidir, ağaçlar transfer edilirse daha iyi olur. Daha ideal ve daha düzgün yerlere transfer ettik. Kimileri '50- 100 yaşındaki ağaçlara yazık oldu' diye suyu bulandırıyor. Yıllar önce Eğirdir'de yeşil alan işini Ömer Şengöl icat etti. Kendi ürettiğimiz bitkilerle Eğirdir'in her tarafını yeşille buluşturuyoruz. Biz ağaçlandırmayı, yeşili, engel olmaya kalkanlar kadar seviyoruz ve o düşüncelerle de uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

'BAĞIRANLARI UTANDIRIRIZ'

Yeni Mahalle'den alınan ağaçların iki ayrı noktaya taşındığını aktaran Başkan Şengöl, şöyle dedi:

"Eski hayvanat bahçesi yeni adıyla Rüya Park ile alınan sahadan 200 metre ileride mezarlığın önüne diktik. Oraya transfer ettik. Ağaç transferinin en ideal günleri bu günlerdir. İnşallah orada tutar. Bağıranları da utandırırız. Bu benim anlamadığım kurdun kendinden daha aşağıdaki kuzuya 'Ey kuzu suyu bulandırma' dediğidir. Belediyenin haklarını sonuna kadar kullanmak için mücadele veriyorum."

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER