banner28

‘EFSANE CUMA BÜYÜK BİR YALAN’

Sakarya Seyyar Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe vatandaşları uyardı. Şahane Cuma, Efsane Cuma gibi adlarla topluma sunulan indirim kampanyası  bugün tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de uygulanacak. Vatandaşları uyaran Sakarya Seyyar Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe,  “Kara Cuma, Efsane Cuma gibi kampanyalar büyük bir yalan” dedi.

‘EFSANE CUMA BÜYÜK BİR YALAN’
banner3

BÜYÜK KANDIRMACA

Sakarya Seyyar Eşya Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, Efsane Cuma kampanyasıyla ilgili gazetemize konuştu. Vatandaşları uyaran Tepe,  “Kara Cuma, Muhteşem Cuma gibi adlarla düzenlenen indirimler aslında büyük bir kandırmaca.  Ticaret Bakanlığının 3 sene önce düzenlediği perakende ticaret yasası var. O yasaya göre zaten böyle indirimlerin olması mümkün değil. Bu gibi indirimleri yapacakların yasal mercilerden başta valilik olmak üzere ticaret odası esnaf odalarından izin alması lazım” dedi.

KAFALARINA GÖRE

Buna karşılık herkesin kafasına göre kampanya düzenlediğine dikkat çeken Tepe, “ Önce bindiriyorlar sonra indiriyorlar. Artık taktik bu olmuş. Tekrar söylüyorum, yılın belli zamanlarında büyük firmalar tarafından başlatılan ve tüm dünyaya hızla yayılan alışveriş çılgınlığı büyük bir aldatmaca, vatandaşlara kurulmuş büyük bir kumpas.  Vatandaşlarımızı da uyarmak lazı; bizim esnaf ve temsilcileri olarak uyarmamız lazım” şeklinde konuştu.

HAKSIZ REKABET

“Yapılan indirimler haksız rekabete giriyor” diyen Tepe, “Bu gibi indirimleri yapmak için özellikle özel günleri seçiyorlar.  Önümüzde yılbaşı var çılgın indirimler kampanyalar diyerek insanları alışverişe sevk edecekler.  İhtiyacı olmayan hiçbir şeyi kimse almasın. Yani fiyat nereye gelirse gelsin eğer ihtiyaç varsa alsınlar.  Ama ihtiyaç yoksa kampanya ne olursa olsun fiyat nereye gelirse gelsin bence almamaları lazım. Özellikle de kredi kartı kullanırken biraz bilinçsizlik yapılıyor, sonra da acıları büyük ödeniyor. Özellikle AVM tarzı büyük mağazalarda yapılan kampanyalar kandırmacadan başka bir şey değil. Sen indirimli fiyata satabiliyorsan neden hep o fiyattan satmıyorsun. Önce fiyatları yükseltiyorlar sonra indirim diye insanları kandırıyorlar.  Kanun diyor ki indirim yılda 2 kez yapılabilir. Bunun dışında yapılanlar haksız rekabete kandırmacaya girer” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Akşam Haberleri Haber: Nazile Akarsu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER