Dolara Yatırım Yapan Yaya Kalır

Kurda yaşanan dalgalanmanın ‘faiz lobisi’nin sistemli çalışması olduğunu belirten Erdoğan “Şunu net söyleyeyim, dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilir” dedi.

Dolara Yatırım Yapan Yaya Kalır
banner3
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde kurda yaşanan dalgalanmanın ‘faiz lobisinin’ sistemli çalışması olduğunu belirterek, dolara yatırım yapanları uyardı. Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile Babacan’ın ABD’den dönüşü sonrasında görüşeceğini de açıkladı. Cuma namazının ardından piyasadaki dalgalanmaya dair sorularını yanıtlayan Erdoğan “Her şeyden önce şu anda dolar, Euro, faiz bunları etraflıca ele aldığımızda karşımıza çıkan durum şudur: Bir defa burada faiz lobisinin malum bir çalışması var ama şu son gelişmeler tamamıyla dolar/Euro arasındaki parite konusudur” dedi. Başçı ve Babacan’ın görüşme talepleri olduğunu ve Babacan’ın ABD dönüşünde görüşeceklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:
 
Babacan ve Başçı ile görüşme
 
Merkez Bankası Başkanı ve Başbakan Yardımcı’sının, her ikisinin de konuyla ilgili, tabii sadece bununla ilgili söylemiyorum, talepleri var. ABD dönüşü kendileri ile de oturup değerlendirmeyi yapacağız, konuşacağız, gelecekle ilgili neler yapılabilir yapılamaz, belirlenmiş bir tarih şu anda yok, ABD dönüşünden sonra bu görüşmeyi yapacağız.” Kurda bir spekülasyon yapıldığını da söyleyen Erdoğan “Ben şunu açık ve net söyleyeyim, şu anda özellikle faiz lobisi veya dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilirler” dedi.Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren piyasa çevreleri Erdoğan’ın Başçı ve Babacan ile yapacağı görüşmeden çıkacak sonuçları yakından izleyeceklerini söylediler. Babacan halen Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte yatırımcılarla görüşmek üzere gittiği New York’ta bulunuyor. Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da yatırımcılarla görüşmek üzere gittiği New York’ta yaptığı toplantılarda liranın zayıflığı konusunda Başçı ile görüştüğü ve ‘her türlü önlemin’ alınacağını belirtmesinin de liranın üzerindeki baskının bir nebze azalmasını sağladığı belirtiliyor.
 
KABATAŞ OLAYI
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Gezi olaylarında herkesi ‘Müftü eşiyim’ diyerek kandıran CHP’li kadına ses çıkarmayanların, Kabataş’ta tacize  uğrayan başörtülü kadına her türlü hakareti ettiklerini söyledi. Erdoğan, bu süreçte sessiz kalanların tacize ortak olduklarını ifade etti. 

Erdoğan, taciz olayını gündeme taşıyan ve Z.T’nin arkasında duran yazarlara yönelik büyük bir saldırı kampanyasının başlatılmasına da dikkat çekerek “Bu tacize ses çıkarmayanlar istismara ortak oldular” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türk Metal Sendikası Kadın İşçiler 20.Büyük Kurultayı’nda Gezi eylemleri sırasında Kabataş’ta tacize uğrayan Z.T ile ve tacizi gündeme getirerek, mağdur kadına destek olan köşe yazarlarına yönelik yeniden bir saldırı kampanyası başlatıldığını söyledi.

Hani tacizde beyan esastı

Konuşmasında Gezi olaylarını ve o dönemki süreci anlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Bir Gezi olayları yaşadık, Kabataş’ta tacize maruz kaldı bir kızımız. Kimse taciz edenleri konuşmadı, onların peşine düşmedi. Tacize uğrayan kadına etmedik hakareti bırakmadılar. O kadının üstüne, terbiyesizce, ahlaksızca gitmeye devam ettiler. Gidip olayın incelemesini yapıp bununla ilgili olumlu yazılar yazan 4 bayan yazara da olmadık hakaretleri bırakmadılar şimdi de üzerlerine gitmeye devam ediyorlar. Hani tacizde esas olan kadının beyanıydı.”

Müftünün eşi yalanına sessizler

Aynı dönemde, medyada bir kadının ‘mütfünün karısıyım’ diyerek verdiği yalan yanlış demeçlerinin manşetlerine taşındığını hatırlatan Erdoğan, sonradan bu kadının müftü eşi olmadığı gibi CHP’li olduğunun ortaya çıktığını dikkat çekerek, ‘Müftünün karısıyım’ diyerek istismara ses çıkarmayanlar bu tacize ses çıkarmayarak istismara ortak oldu” diye konuştu.

Anaları törenlere bile almadılar

Erdoğan, başörtüsü sorunu nedeniyle annelerin mezuniyet törenlerine, düğün törenlerine alınmadığını söyledi, ayrımcılığa karşı mücadelesini sürdüreceğini vurguladı:  “Bir taraftan çarşaflı kadınlara rozet takarken diğer tarafta çarşaflı kadınları köle olarak gösteren sergiler açtılar. Bir yandan çarşaflı kadınlarla resim çektirip diğer yandan onlara zincir vurup sergi salonunun ortasına oturttular. Anaları mezuniyetlere, düğün törenlerine almayıp kapılardan çevirdiler. Bunlar için önemli olan sadece bazı kadınlar. Asıl ayrımcılık işte budur. Her acıdan kendisine malzeme çıkaranlar, üniversite kapılarında başörtülü nöbeti bekleyenler asıl ayrımcılardır. İmam Hatipleri meslek liselerini sırf kendi kalıplarına uymuyor diye tahkir edenler ayrımcıdır. Tacize uğrayanın kıyafetine bakanlar asıl ayrımcıdır. Kadın haklarını savunmak için güya ortaya çıkanlar en büyük ayrımcılığı yapıyor.”

"Bir Gezi olayları yaşadık, Kabataş’ta tacize maruz kaldı bir kızımız. Kimse taciz edenleri konuşmadı, onların peşine düşmedi. "

 

"Olayı inceleyip yazılar yazan 4 bayan yazara olmadık hakaretleri bırakmadılar, şimdi de üzerlerine gitmeye devam ediyorlar."

F-4 benzeri  47 uçak var

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazını kıldığı Balıkhisar Mahallesi’ndeki Hazreti Osman Camisi’nin çıkışında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Konya’da düşen savaş uçağına ilişkin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’den bilgi aldığını belirterek şunları söyledi: “Tabii gündemimizde şüphesiz ki ağırlıklı olarak bu konu vardı. ‘Hava Kuvvetleri Komutanımız Azerbaycan’da. Dönüşünden sonra bir bütün teknik değerlendirmesini falan, bütün bunları yapacağız’ dediler. Tabii bu konuyla ilgili olarak buradaki hata nedir, ne değildir bunların hepsinin incelemesini yapacaklar. Bu bir pilotaj hatası mıdır, teknik midir yoksa meteorolojik midir? Bütün bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra tabii işin nihai kararı verilecektir. Şu anda o karar verilmeden burada bu tür bir şeyi söylememiz yanlış olur ama bu işin değerlendirmeye tabi tutulacağını... Bu uçaklardan elimizde 47 tane var, o çalışmayı yaptıktan sonra nihai karar verilecektir."

Gül’ün adaylığı hayırlı olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçimler yaklaşırken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir görüşmeniz oldu mu veya olacak mı? Gül’ün adaylığı söz konusu olabilir mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Şu anda tabii adaylık konusu Abdullah Bey’in kendi takdiridir. Ben kendisi ile geçen hafta bir görüşme yaptım. Sayın babası, çok değerli büyüğümüz, biliyorsunuz bir rahatsızlık geçirdi, hastaneye kaldırmışlardı, Abdullah Bey de Kayseri’ye gitmişlerdi. Ben Kayseri’de kendilerini babalarının rahatsızlığı nedeniyle aradım, şifa dileğinde bulundum. Diğer politik, siyasi kararlar tabii ki Abdullah Bey’indir. Bana göre, böyle bir şey için vereceği karar, güzel de olur, hayırlı da olur.” “Siz aktif siyasette yeniden görmek ister misiniz?” sorusu üzerine de Erdoğan, “Dedim işte, isabetli olur, hayırlı olur. Karar, tabii ki "

Gül, Şahin ve Çelik, cuma namazının ardından okulun yemekhanesinde öğrencilerle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Abdullah Bey’indir” karşılığını verdi.

Öte yandan  Abdullah Gül, Beyoğlu’nda kıldığı cuma namazının ardından basın mensuplarının milletvekili adaylığıyla ilgili sorduğu soruları yanıtsız bıraktı.  Burada Gül’e AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik eşlik etti. 

Düşüncelerimi söyledim artık karar Hakan Bey’in

MİT Müsteşarlığı görevinden istifa ederek AK Parti’ye milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan Hakan Fidan ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önceki kararlarım falan hepsi biliniyor, ortada. Bundan sonraki süreç tamamen Hakan Bey’in kendisine aittir” değerlendirmesini yaptı.

Güneysu’daki komşu Hasan Amca vefat etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Güneysu İlçesi’ne her gelişinde ziyaret ettiği yakın aile dostu ve komşusu 88 yaşındaki Hasan Çakmakçı vefat etti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, vefat eden Hasan Çakmakçı’ın oğulları Bekir ve Hüseyin Çakmakçı’yı telefonla arayarak taziyelerini bildirdiği belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2015, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER