DENETLENMEYEN KREŞLERE DİKKAT

SATSO 29ncu meslek komitesi yaptıkları toplantıda kendilerine ulaşan şikayetleri değerlendirerek vatandaşları uyarma kararı aldılar. Komitece alınan kararda son düzenlemelerle denetimsiz kreşler açılabildiğini ancak bu kreşlerden şikayetler gelmeye başladığını belirterek şu bilgi paylaşıldı;

DENETLENMEYEN KREŞLERE DİKKAT
banner3

“6460 Sayılı Kanun Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 263’üncü maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. 

Yürürlükten kaldırılan madde;

MADDE 263. – (1) Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve bu kurumlarda kanuna aykırı olarak açıldığını bildiği halde öğretmenlik yapanlara, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

Bu madde yürürlükten kaldırılınca     okul öncesi özel eğitim kurumlarında   Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olmayan eğitim kurumları açılabilmektedir. Bu durum sonucu okul öncesi eğitim kurumlarında   denetlenebilen- denetlenemeyen kurum kavramı ortaya çıkmıştır. Çocuk ve çocuk haklarının korunması gerekliliğinin bu kadar önem arz ettiği bir dönemde böylesi bir karar çocuklarımızı ve geleceklerini tehdit etmektedir.

Halkımızın ve devletimizin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi ve çocukların emanet edildikleri kurumları sorgulamaları geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için önem arz etmektedir.


Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na tabi olan okul öncesi eğitim kurumları bu durum nedeniyle haksız rekabete maruz kalmakla birlikte denetlenmeyen özel kurumlardaki öğrencilerimiz ve velilerimiz istenmeyen olaylara maruz kalabilecek sonuçlarla karşılaşabilecektir. ‘’

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER