Davutoğlu"Elektrik Teknik Bir Arızadan Dolayı Kesilmedi!"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintileriyle alakalı, " Bunun çok teknik bir arızadan kaynaklanmadığı kanısı hakimdir" diye konuştu.

Davutoğlu"Elektrik Teknik Bir Arızadan Dolayı Kesilmedi!"
banner3

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Adliyesi'nde İstanbul Cumhuriyet BaşsavcılığıMemur Suçları Bürosu Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın hayatını kaybetmesine ait yaptığı izahın devamında bugün Türkiyegenelinde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili konuştu.

Davutoğlu ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin ait suale şu cevabı verdi:

"Elektrik kesintisinin arkasındaki sebepler, her ne surette olursa olsun ortaya çıkarılacak. Bunun çok teknik bir arızadan kaynaklanmadığı kanısı hakimdir. Yazılım sistemiyle alakalı ve diğer etmenler göz önünde bulundurularak, tahkikat bitirdiğinde kamuoyumuza bilgi sunulacak. Şu an itibarıyla Türkiye'nin bütününe elektrik sunulmuştur, elektrik kesintileri tamamıyla durmuştur. Enerji Bakanımız ile de Ankara'ya gelir gelmez görüşeceğiz. İhtiyaç duyulan soruşturmalar, araştırmalar yapılacak. Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için de hangi önlem gerekiyorsa alınacak."

BUGÜN NELER YAŞANDI

Türkiye'nin bir hayli şehrinde olan elektrik kesintisi, başta Ankara, İzmir, İstanbulgibi büyükşehirler olmak üzere 79 şehirde insanları mağdur etti. Saatlerce elektrik santralleri çalışmadı. Kimi yurttaşlar, tramvay, metro, marmaray ve hızlı trende mahsur kaldı. Jenaratörü olmayan hastanelerde operasyonlar yapılamadı. Eczaneler ilaç veremedi. Kısaca tüm yurtta hayat durdu.

İRAN'DAN ELEKTRİK ALAN VAN VE HAKKARİ'DE KESİNTİ YOK

Türkiye Elektrik Mesajım A.Ş.'nin 'sistem arızası' olarak izah ettiği kesintiler saat 10.36.'dan itibaren önce batı şehirlerinde başladı. Domino taşı gibi bir saat içinde tüm şehirlere dağıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, hemen peşinden küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30'a kadar tüm şehirlerde elektrikler kesildi. İran'dan elektrik alan Van ve Hakkari'de ise kesinti olmadı.

KESİNTİ TEİAŞ'TAN KAYNAKLANDI

Türkiye Elektrik Mesajım A.Ş. (TEİAŞ) yetkilileri meselenin enerji açığı ve güç kesintisinden değil, mesajım sistemindeki arızadan kaynaklandığını izah etti. Elektrik dağıtım şirketleri de aynı istikamette izah yaptı. Bir dağıtım şirketi yetkilisi yaptığı açıklamada, "TEİAŞyetkilileri bize sistemin çöktüğünü, toparlamaya çalıştıklarını söyledi. Enerji açığı ve güç kesintisi olmadığını belirttiler" diye konuştu. Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden yapılan açıklamada, "Sıkıntının kaynağında TEİAŞ'ın sistemde yaşanan bir mesele olduğunu söyledi. Bizde olduğu gibi Türkiye'nin kimi şehirlerinde de elektrikler kesik" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER