banner28

ÇARK CADDESİ ESNAFI YÜKSEK KİRAYA YENİK DÜŞTÜ

Yüksek kiralar ve ekonomideki dalgalanma Çark Caddesi’ndeki küçük yerel esnafı bitirdi. Küçük esnaf kepenk kapatırken, caddenin yeni aktörleri kurumsal firmalar oldu.

ÇARK CADDESİ ESNAFI YÜKSEK KİRAYA YENİK DÜŞTÜ
banner3

YERLİ ESNAF YOK
Çark Caddesi’nde bulunan dükkânlar yüksek kiralar yüzünden tek tek kapanmaya başladı. Ekonomik kriz ve caddeyi iyice saran kurumsal firmalar nedeniyle zarar eden esnaflar bir de yüksek kiralar eklenince iş yapamaz hale geldi. Küçük esnafın dükkânlarının birer birer kapandığı Çark Caddesi’nde kurumsal firmalar ve mağaza zincirlerine yenileri eklemeye devam ediyor.


SAKARYA DIŞINDAN 
Konu ile ilgili konuşan Çark Caddesi Esnaf ve İş Adamları Derneği (CADDER) Başkanı Kemal Turgaç, “Son zamanlarda Çark Caddesinde birçok yatırımcı dükkân satın aldı bunların çoğunluğu Sakaryalı olmayan yatırımcılar. Alınan bu dükkânlarda kiralar aniden iki katına yükseldi. İşyeri sahipleri de yükselen kiraları örnek alınca kiralar yüksek seviyeye ulaştı.  Buna paralel ekonomik şartlar da zorlaşınca ticaret zor bir hal aldı. İş yeri sahipleri de yüksek kiralar öderken bir de ekonomik kriz vurunca tek tek dükkânları kapatmak zorunda kaldılar” dedi.


SEKTÖR DAĞILIMI ÖNEMLİ
Çark Caddesinin Adapazarı’na dar geldiğini belirten Turgaç, “Çark Caddesi lokasyon olarak Adapazarı’na ufak geliyor. Böylece arz talep dengelerinde aşırı bir talep oluyor. Alan dar olduğu için yatırımcılar yüksek kiralara iş yerlerini tutuyorlar. Maliyetlerden dolayı kısa sürede kiracı değişikliği yaşanıyor. Bu durum caddeye ciddi anlamda zarar veriyor’’ diye konuştu.


KİRA TALEPLERİ
İşyeri sahiplerine tavsiyelerde bulunan Kemal Turgaç, “Firma seçimlerinde dikkatli davransınlar ve kira ücretlerini ülke şartlarına göre talep etsinler. Sürekli değişen bu dükkânlar uzun solukta hem caddeye hem de iş yerlerine zarar verecektir.  Yemek sektörüne son zamanlarda aşırı rağbet var, bu da fiyatlarda rekabeti getirdiği için cadde lokasyonuna zarar vermekte. Çarşıların daha popüler olabilmesi için, orantılı sektör dağılımı en önemli unsurdur” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 19:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER