Büyükşehir Personel Giderleri Neden Arttı? İşte Cevabı..

Yeni yıl mali veri tahminlerinde 13 milyon artış gösteren Büyükşehir Belediyesi personel giderleri ile ilgili farkın nedeni belli oldu. Farkın personel alımından kaynaklı olduğu bilgilerinin doğru olmadığı öğrenildi.

Büyükşehir Personel Giderleri Neden Arttı? İşte Cevabı..
banner3

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yıl bütçesinde personel gideri ile SGK giderlerinin 13 milyon tutarında artış göstermesi bazı haber sitelerince belediyeye birçok yeni personel alındığı ve bu sebeple giderlerin arttığı şeklinde yorumlanarak vatandaşa sunulmuştu. Ancak ortaya atılan bu iddiaların personel sayısıyla ilgisi olmadığı ortaya çıktı.

İŞTE FARKIN NEDENİ

Edinilen bilgilere göre; 2019 yılı bütçesinde personel gideri ile SGK prim giderleri toplamı 75.484.000 TL tahmin edilen Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesinde ise bir çok kriter sebebiyle bütçedeki tutar yükseltildi. Yıllık enflasyon artış tahminleri, memur maaşlarına yapılacak artış oranları, 2020 yılı içinde yapılacak kadrolu işçi ve sonrasında hizmet alımı şeklinde çalışan personellere yönelik sendikal hak artışları ve % 15’lik asgari ücret artışı dikkate alınarak yeni yıl bütçesiyle ilgili gider tahmininde bulunuldu. Bunun sonucunda 2020 mali yıl bütçesinde personel gideri ile SGK prim giderleri tahmini 88.648.000 TL olarak yapıldı.

ÖZLÜK HAKLARINDA ARTIŞ

Söz konusu tahmin yapılırken yukarıda bahsedilen kriterler ile personel özlük haklarında meydana gelebilecek artış oranları dikkate alınarak haber sitelerince bahsedilen 13.200.000 TL bütçe tahmininde yapılan artışın büyükşehir personellerinin yasal haklarında olabilecek tahmini artışları karşılamak üzere bütçeye konulan ödenek tutarı olduğu öğrenildi.

ÇEVRE İLLERDE DE MALİYET YÜKSELDİ!

Hedefe konulan Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin dışında çevre illerde de personel giderleri ve SGK ödemelerinde yeni yıl mali verilerine göre artış gözlemlendi. Buna göre Kocaeli ve Eskişehir Büyükşehir Belediyelerinde 2019 - 2020 arası artış oranı % 20’ye tekabül ediyor. Bu sebepler ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yıl tahmini personel maliyetinin söz konusu artışla bir ilgisi olmadığı gözler önüne serildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER