Bunun Ciddi Bir Veriye Dayandığına ...

Kayıp Çocuk Platformu Yöneticisi Yahya Durmaz ın yaptığı açıklalar ile ilgili Av. Leyla Ekmen Epözdemir in görüşlerini aldık.

Bunun Ciddi Bir Veriye Dayandığına ...
banner3

MEDYAROTA  /  ÖZEL HABER

Hürriyet Gazetesinde çıkan habere göre Kayıp Çocuk Platformu Yöneticisi Yahya Durmaz bir açıklama yapmış ve Dünyadaki insan kaçakçılığın merkezinin Sakarya olduğunu iddia etmişti.

Bunun ile ilgili açıklamasına başvurduğumuz Sakarya Barosu Çocuk Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Av. Leyla Ekmen Epzödemir Medyarota’ya açıklamalar yaptı.

Epözdemir yaptığı açıklamada "bunun ciddi verilere dayanan ciddiye alıanacak bir açıklama olmadığına inandığını" söyledi.

UNICEF Çocuğa Karşı Şiddeti Önleme Ağı Yönetim Kurulu üyesi de olan Av. Epözdemir” Bu konuda yapılan açıklamanın sağlıklı bir zemine oturduğunu düşünmüyorum. Bu konu gündeme gelir gelmez Uluslararası birimler ile irtibata geçtim ve araştırdım. Oralardan bize gelen böyle bir bilgi yok. Temeli sağlam, Ciddi bir altyapısı olan açıklama olmadığını düşünüyorum. Biz her ne kadar Sakarya da bu konular ile çalışıyorsak da çalışmalarımız sadece Sakarya ile sınırlı değil ve bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Burada ciddi bir durum var. Sonuçta bir il’in adı zikrediliyor açıklamada. Sakarya açısından çok rahatsız edici bir durum. Gerçek ise tabi ki gerçekleri kabul edip ona göre mücadele edeceğiz. Ama gerçek bir veri yok. Bir resmi durum yok.  Uluslar arası kaynaklardan yaptığımız araştırmada da temeli olmadığını gördük. Gerçek olmayan her şey rahatsız edicidir. Bu kadar basit bir şey değil bu açıklamayı yapmak. İnsanlar bir açıklama yaparken bunun maddi verilerini ortaya koyması gerekir. Bu açıklamada farklı bir amaç olduğunu da düşünmüyorum. Kötü niyetli olduğunu da düşünmüyorum. Dikkatleri bir yöne çekmek adına yapılmış olabilir. Bazen dikkati çekmek için yanlış argümanlar kullanabilirler açıklamayı yapanlar. Bu şekilde olmuş olabilir.” dedi.

Epözdemir açıklamasının devamında Yahya Turan a bir çağrıda bulunarak “ Eğer ki elleinde ciddi bir veri var ise, bizimle paylaşmalarını rica ediyorum. Biz bu alanda çalışıyoruz. Bunu bizimle de paylaşsınlar. Buradan bu açıdan da bir çağrı yapmış olalım. Bizim alanımız ile ilgili bir konu olduğu için biz konuşmaya hazırız. Bir somut bilgi var ise buyursunlar bizimle paylaşsınlar. “ dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER