​​​​​​​BÖYLE GİDERSE GÖL KURAYACAK

Sapanca Gölü etrafındaki artan yapılaşma ve su kaynaklarının bilinçsizce kullanılmasına dikkat çeken SAÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu Yiğit, “Böyle devam ederse çocuklarımızın görebileceği bir Sapanca Gölü olmayacak” dedi.

​​​​​​​BÖYLE GİDERSE  GÖL KURAYACAK
banner3

KURUMA TEHLİKESİ

Yağışların azalması ile Kocaeli ve Sakarya’nın içmesuyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nde su seviyesi de azalıyor.  Sapanca Gölü’nü besleyen dere yataklarında başlayan yapılaşma nedeniyle gölü besleyen dereler kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Sapanca Gölü’nün geleceği ile ilgili gazetemize konuşan Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu Yiğit, “Sapanca Gölü’nü göz bebeğimiz gibi korumalıyız” dedi.

KAYNAK YERİNE VARLIK

Gelecek nesillerin gölden yararlanabilmesi için Sapanca Gölü’ne iyi bakılması gerektiğini belirten Yiğit, “Sapanca Gölü dünyada içmesuyu olarak kullanılan nadir göllerden biridir. Çok kıymetli su kaynağı olan göl Sakarya’nın da birinci içme suyu kaynağıdır. Biz göllerimizi ya da su kaynaklarımızı genellikle görsel amaçlı sanki başka bir işe yaramıyormuş gibi değerlendirmeye çalışıyoruz.  Ancak kaynak yerine varlık olarak düşünüp onunla birlikte yaşamalıyız’’ diye konuştu.

‘BENİ KURTARIN’ DEMEK

Doç. Dr. Mahnaz Yiğit, “Sapanca Gölü bize kötü sinyaller veriyor. Özellikle 2014’te çok ciddi bir sinyal verdi.  2014 kurak bir dönemdi ve göl suları metrelerce geri çekildi.  Ve o dönem yapılan çalışmada gölün belli noktalarının ötrofik hale geldiğini gördük. Ötrofik ‘beni kurtarın’ demek, ‘böyle giderse burası bataklık haline gelecek’ demektir.  Artan yağışlarla birlikte doğa kendi kendini tamamladı. Bu süreçte insanlar yine bir önlem almadı. 2014’teki gibi devam ederse ciddi problemlerle karşı karşıya kalacağız. Sapanca Gölü maalesef bataklık haline gelecektir.  Gelecek neslin gölden yararlanabilmesi için su bütçesinin çok iyi yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

PLANLAMA YAPILMALI

Yapılaşmanın bir an önce bir plana bağlanması gerektiğini belirten Yiğit, “Sapanca Gölü dereler ve yer altı suları ile besleniyor. Sapanca Gölü’nü besleyen derelere yapılaşma yapılır, derelerdeki sular su şirketleri tarafından sürekli çekilirse suyun kullanımı hızlı bir şekilde artacak ve maalesef Sapanca Gölü’nü besleyemeyecek. Yapılaşma çok arttığı zaman da atık su problemi ortaya çıkacak evsel atıklar göle aktarılacak. Yapılaşmaya izin verilirken buradaki nüfus ne kadar artacak, ne kadar su kullanılacak ne kadar atık su ortaya çıkacak. Bunun planlaması yapılmalı. Bu dediklerimiz olursa üzülerek söylüyorum gelecekte çocuklarımızın görebileceği bir Sapanca Gölü olmayacak” diye belirtti.

ULAŞIM KİRLİLİĞİ

Mahnaz Gümrükçüoğlu Yiğit, “Yapılaşma bu hızla devam ederse ormansızlaşmaya gideceğiz. Oksijensiz ve susuz kalacağız. Yeşil örtü yağmur sularını yer altına filtre eder. Dolayısıyla suyu kaybedebiliriz. Yer altı suları beslenemeyince su satan firmaların açtığı kuyular ya da başka amaçla açılan kuyular bir süre sonra kuruyacak. Gölün hem kuzeyinden hem güneyinden Türkiye’nin en işlek otobanı geçiyor, dolayısıyla ulaşımdan kaynaklanan bir kirlilik de var” dedi.

Kaynak: Akşam Haberleri Haber: Nazile AKARSU

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER