BİR HAYAT HİKAYESİ VE MÜCADELESİ

Doğduğundan beri kimliği olmayan Gülfidan Soy, kimlik çıkartmak ve kimlik sayesinde engelli aylığı bağlandıktan sonra sokaklarda yardım toplamaktan kurtulma ümidi ile yaşıyor.

BİR HAYAT HİKAYESİ VE MÜCADELESİ
banner3

VALİLİK DEVREYE GİRMİŞTİ

Doğduğundan beri kimlik kartı olmayan Gülfidan Soy, Adapazarı'nın sokaklarında tekerlekli sandalyesi ile dolaşıyor. Filmleri aratmayan ilginç bir hayat hikayesi olan Soy'a Sakarya Valiliği devreye girerek nüfus cüzdanının çıkarılması için çalışma yapılacağını açıklamıştı. Aradan 5 ay geçmesine rağmen hiç bir gelişme olmadı.

 

ACILARLA DOLU BİR HAYAT

Adapazarı sokaklarında çocuklarının geçimi için yardım toplayan Gülfidan'ın hikayesi filmlere konu olacak cinsten. Hayatı bir trafik kazası ile alt üst olan talihsiz kadın, ikiz çocuklarına hamile iken eşi ile birlikte geçirdiği trafik kazasında eşini kaybetti kendi ise felç kaldı. Şimdi ise tekerlekli sandalye ile geçim mücadelesi veriyor.

 

KÜTÜĞÜ ESKİŞEHİR'DE

Yaşam hikayesi hakkında, "Aziz Nesin'in filme konu olan 'Yaşar ne yaşar, ne yaşamaz' romanı Sakarya'da gerçek oldu" yorumları yapılan Soy'un kütüğününün Eskişehir'de olduğu öğrenilirken, talihsiz kadın doğumu ile ilgili sadece 1983 yılında doğduğunu biliyor. Talihsiz kadının kullandığı 'Soy' soy ismi ise trafik kazasında kaybettiği resmi nikahsız eşinden geliyor. Resmi nikahsız yaşamalarının sebebi ise Gülfidan Soy'un hiç nüfusa kayıt edilmemiş olması.

 

KAZADA SAKAT KALDI

Kaza esnasında ikiz bebeklerine hamile olan talihsiz kadın zor bir doğum süreci yaşadı. Kendi kaydı olmadığı için çocuklarını, 6 çocukları olan akrabalarının üstüne kaydettirdi. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan Gülfidan Soy, çocuklarına ekmek götürebilmek için Adapazarı sokaklarında vatandaşlardan yardım topluyor.

 

HAYALİ TC VATANDAŞI OLMAK

Eskişehir doğumlu olduğunu ifade eden talihsiz kadın hayalinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliği almak olduğunu ifade ederek, "Ben bohçacılık yapıyordum. Eşimle kaza yaptık eşim öldü. Ben çocuklarla kaldım. Üç çocuğum var, okula gidiyorlar. Bende ekmek parası için sokaklarda dolaşıyorum. Ben doğduğumda nüfus cüzdanımı ailem çıkarmamış, Eskişehir'de nüfusa gittim kütüğüme baktırdım adım kaydım yok. Benim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kaydım yok, Benim nüfus cüzdanım olsa Egeli aylık bağlanır çocuklarıma bakarım. Nüfussuz insan olur mu?" diye konuştu. /Nurettin Eryılmaz

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER