Bilim insanları sigarayı bırakmak için en etkili yöntemi açıkladı

İngiliz bilim insanları, sigarayı bırakmaya çalışan bağımlıların yalnız kalmadıkları zaman süreci çok daha az sıkıntılı bir şekilde aştıklarını açıkladı.

Bilim insanları sigarayı bırakmak için en etkili yöntemi açıkladı
banner3

Türkiye'de ve dünya genelinde en önemli sağlık tehditlerinin başında gelen sigara bağımlılığı ile ilgili çarpıcı bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre sigarayı bırakmada en önemli unsur aile ve çevre desteği.

Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti'nin Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen kongresinde konuşan İngiliz uzmanlar, sigarayı bırakmaya çalışan bağımlıların, eşleri yahut arkadaşlarından destek gördüklerinde daha başarılı olduklarını bildirdi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Londra merkezli Imperial College'e bağlı akademisyen Magda Lampridou, insanların sigarayı bırakmaya çalıştıkları dönemde kendilerini çok yalnız hissettiklerini belirterek "Bu durumdayken sigara içmek için mola veremezler ve iş arkadaşlarıyla eğlenemezler. Artı olarak nikotin eksikliği de onları engeller. Fakat arkadaşları ya da eşlerinden görecekleri destek, onları bu mücadelelerinde daha güçlü kılacaktır" açıklamasında bulundu.

DESTEKSİZ 6 KAT DAHA ZOR

Sigara tiryakilerin yaklaşık yüzde 64'ü bu alışkanlıklarını bırakmayı başarırken, farklı içici gruplarının arasındaki başarı seviyesi farklılık gösterebiliyor. Uzmanlar, eşlerinin yardımı olmadan sigarayı bırakmaya çalışanların başarısının, birlikte bırakmaya karar veren ailelere göre 6 kat düşük olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre bu sonuç, sigara içenlerin aynı düşüncedeki diğerleriyle birlikte sigaradan vazgeçmeleri ve eğer ailede başka bağımlı varsa bu kişileri de ikna etmeleri gerekliliğini gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER