Başçı:Türkiye Ekonomisi Güçlü Büyüyecek!

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının 83. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısında konuştu.Başçı, "Gıda enflasyonu konusunda ümitliyim. Bu ay sonunda enflasyon raporunda oraya nasıl bir gıda enflasyonu varsayımı konulması gerektiğini birlikte belirleyeceğiz. Enflasyonun bu yıl sonuna kadar daha olumlu bir noktaya gelebileceğini tahmin ediyorum" dedi.

Başçı:Türkiye Ekonomisi Güçlü Büyüyecek!
banner3

Başçı, "2015'te temkinli para politikası duruşu sayesinde çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme eğiliminin devam edeceğini, ayrıca uygulanmakta olan yapısal reformların daha destekleyici arz yönlü koşullar sağlanması yoluyla ekonomimizin güçlü, sürdürülebilir bir büyüme eğilimine girebileceğini düşünüyoruz" dedi.

Başçı, cari açıktaki iyileşmenin mart ayında bir miktar ara vereceğini belirterek, "Sonra tekrar iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz" dedi.
İşgücü piyasasındaki gelişmeleri de değerlendiren Başçı, Türkiye'de son yıllarda diğer ülkelere göre daha güçlü bir istihdam artışının görüldüğünü bildirdi.

Maliye politikasına ve yapısal reformlara ilişkin gelişmeleri de enflasyon görünümüne etkileri bakımından yakından takip ettiklerini dile getiren Başçı, bu açıdan değerlendirildiğinde, Türkiye'nin kamu borcunun diğer ülkelere göre düşük seviyede olduğunun söylenebileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2015, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER