Barosunun Açıklamasına Yalanlama

Sakarya Barosu'nun doğum evi ile ilgili yaptığı açıklamaya Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliğinden cevap geldi.

Barosunun Açıklamasına Yalanlama
banner3

 Sakarya Barosu önceki gün bir basın açıklaması yaparak Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk evi ile ilgili bazı bilgiler paylaşmıştı. Bu açıklama cevap veren Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği  yapılan açıklama da yanlış ifadeler olduğunu belirtti.

 

İşte Kamu Hastanelerinden yapılan açıklama;

 

 05 Ocak 2015 tarihinden itibaren bazı yerel ve ulusal internet haber sitelerinde; 6 Ocak tarihi itibariyle de yerel gazetelerde “Baro doğumevi için harekete geçiyor; Sakarya Barosu Çocuk Hastanesi mağdurlarına destek verecek; Baro’dan sert uyarı; 200 yatak yetmez; Yeni Hastane 500 yataklı olmalı; Doğumevi şehrimize yetmiyor” başlıklı haberlere dönüşen Sağlık Hukuku Merkezi imzalı açıklamanın bazı bölümlerinde kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği tespit edilmiştir.

“Yetersiz Şartlar” başlıklı bölümde mevcut binanın yetersizliğine dikkat çekildikten sonra “Üstelik bu yetersizlikten ötürü hastalıklar arasında ayrım da yapılamamakta, örneğin soğuk algınlığı geçiren çocukla, bağırsak enfeksiyonu geçiren çocuk aynı odada kalmakta, böylece enfeksiyonu geçen çocuk birkaç gün sonra soğuk algınlığı sebebiyle geri yatmaktadır. Hastane enfeksiyon zinciri yetersiz şartlar ve hijyenik olmayan koşullardan ötürü kırılamamaktadır.” İfadesi hiçbir bilimsel veriye dayanmayan, yorumlanmış gerçek dışı ifadedir. Hastanede oluşan sıkışıklığa rağmen, bir birinden farklı ve bulaşma riski olan hastalıkları taşıyan hastalar aynı odaya yatırılmamıştır.

Sakarya Barosu Sağlık Hukuku Merkezi, açıklamanın “Kaya ve Sağlam’la Görüşme” başlıklı bölümünde ise, Genel Sekreterlikle yapılan geçici ve kalıcı çözümlerle ilgili görüşmenin devamında “Ancak çözüm olan hastanenin yapılması en az 4-5 yılı bulacaktır” ifadesi kullanmıştır.

Bahsi geçen ifade de gerçek dışıdır. İhalesi tamamlanmış yeni bina 4-5 yılda değil, ihale şartnamesine göre en geç 700 günde tamamlanacaktır. Daha erken bitmesi için takipçi olunacaktır.

Aynı bölümün devamında “yeni yapılacak hastane de şimdiki doğumevinin yatak kapasitesi olan 200 yatak kapasitesine sahip olarak planlanmıştır. Bu şartlar altında yeni hastane fiziki şartlar bakımından çok kötü durumda olan doğumevine çözüm olabilecek ise de yoğunluğa ve yaşanan manzaraya engel olamayacaktır” ifadesiyle de yeni binanın 200 yatakla sınırlı olacağı anlatılmıştır. Ancak yeni binada mevcut binanın 2 katından fazla bir büyüklüğe sahip olup, yatak sayısı ihtiyaca göre artırılabilecek niteliktedir.

Sağlık Hukuk Merkezi’nin basın açıklamasıyla birlikte kamuoyunda ve özellikle hastanemizden hizmet almak isteyen vatandaşlarımızda oluşturabileceği olumsuz algının giderilmesi amacıyla kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER