Baro Vatandaşın Sığınağıdır!

Elli4 Medya Tanıtım şirketine bağlı olarak yayın yapan Sakarya Kent Dergisi'nin haber muhabiri Ebru Çiv, Dergi'nin 10. sayısında Sakara Barosu Başkanı Zafer Kazan ile gündeme dair röportaj yaptı.

Baro Vatandaşın Sığınağıdır!
banner3

                                                                                   

Sakarya Kent Dergisi Haber Muhabiri Ebru Çiv'in yönelttiği sorulara cevap veren Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan,  Türkiye'nin  Hukuk Sistemini, Genel gündemini ve yerel gündemdeki problemleri sert bir dille eleştirdi.

İşte o röportajdan kesitler;

Sayın Kazan son baro seçimlerinde Sakarya Baro Başkanı olarak seçildiniz ve seçildiğiniz günden bu yana bir çok konu ile gündeme geldiniz ve beyanatlar verdiniz. Medyatik yanınızın olduğu söylentiler arasında bunu nasıl değerlendirmeliyiz?

Medya önemli bir güç sesimizi başkalarına duyurabildiğimiz oranda, baro ne söylüyor, ne yapabiliyor, baronun bir sorun hakkındaki fikirleri nelerdir?, bunları duyurma şansı medya aracılığı ile olacaktır. Ben doğru bir şey yaptığımızı düşünüyorum. Baro vatandaşın bir sığınağıdır.

Baro Siyasi Bir Oluşum Mudur?

Kesinlikle böyle bir şey yok. Baro siyasi bir oluşum değildir. Baro kaynağını ve gücünü Anayasa'dan alan insan haklarını korumak ile mükellef bir anayasal kuruluştur. Sadece bir meslek kuruluşu da değildir. Yargının vazgeçilemez 3 unsurundan biridir. Siyasi bir oluşum olarak düşünmek burayı kısır bir duruma getirmektedir. Bizler herkese eşit mesafedeyiz.

Sakarya Barosunun, genel olarak desteklediği projeler var mı?

Adli yardımlarda bulunuyoruz. Maddi imkanı olamayanlara bu tür hizmetler sunuyoruz. Sosyal yönü olan çalışmalar yapma amacındayım. Elektrik sorunlarındaki kesintilerden doğan hukuki süreçte ücretsiz avukat hizmeti verdik. Şehit ve Gazi yakınlarına ücretsiz avukat sağlayacağız. Engelli dostlarımıza Engelli Hakları Komisyonu kuracağız. Artık Baro halkın sorunlarına inecek. Ara buluculuk eğitimlerimiz var. Uzlaşarak anlaşarak hukuka gidebilecek bir sistemdir. Mahkemelerin iş yükü sayısını da azaltacaktır.

Şehirde Açılmış davalara komisyonlarınız dahil oluyor. Şehirde yaşanan güncel problemlerle fazla ilgileniyorsunuz. Bu ilgilenme durumunuz Baronun görevlerine dahil mi?

Tabiiki de... Barolar kanunun verdiği yetki ile insan hak ve hürriyetlerini korumakla mükelleftir.Sapanca gölü kuruyor ise ve bunu tehdit eden problemler sonuç itibari ile bizi sıkıntıya sokacaksa ayrıca bu bir yaşam hakkı ise Baro bu davaya müdahil olur

Baro, İktidar ve Muhalefeti nasıl değerlendiriyor? Türkiye de bu sıfatların hakkını veren muhalefet ve iktidar var mı?

Hakkını veren bir muhalefet yok. Etkili değiller topluma umut veremiyorlar. Etkili olsaydılar bir çok sorunumuzu bugünlere taşımazdık. İktidarından muhalefetine hepimiz suçluyuz. Tepkilerimizi oluşturabilirsek iktidar sorunları çözebilir. İktidar ise öncelikle hukuka saygı duymalıdır. Bugün bırakın hukuka saygıyı, hukuku yok ettiler. Yapılan doğru şeylerde var. Bütün sorumluluğu bir kişiye yüklemekte doğru değildir.

 

Röportajın Devamı 

//medyarota.com/turkiye-tarihi-parti-mezarlariyla-doludur/16399/

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER