Baro Başkanı Burak Yeni Yargı Reformu Paketini değerlendirdi

Yürürlüğe giren Yeni Yargı Reformuyla ilgili açıklamalarda bulunan Baro Başkanı Abdurrahim Burak, “Yargı reform paketiyle ilgili değişiklikler adaletimize olan güveni daha da sağlamlaştıracak” dedi. 

Baro Başkanı Burak Yeni Yargı Reformu Paketini değerlendirdi
banner3

AVUKATLARA VİZE KOLAYLIĞI
15 yıl kıdemi bulunan avukatlara vize kolaylığı sağlanacağını belirten Burak, “15 yıl avukatlık kıdemi bulunan avukatlara vize kolaylığı sağlayan yeşil pasaport getirilecek. Bu çok güzel bir uygulama. Çünkü avukatlarımız artık Avrupa şartlarına uygun çalışabilecekler ve yurt dışına çıkmaları kolaylaşacak. Ülkemizde bulunan çok uluslu şirketlerin avukatları bu konuda zorluk yaşıyordu. Bu sorun ortadan kalkmış olacak. Yeni düzenleme yargımıza ve adalet sistemimize çok büyük katkı sağlayacak” dedi.


UMUT VEREN BİR REFORM
Türkiye’de çok fazla hukuk fakültesi olduğunu ve çok sayıda mezun verdiğini dile getiren Burak bu reformla hukuk fakültelerinin kalitesinin de artacağını söyledi. Burak, “Hukuk alanındaki mesleklere girişte bir sınav geliyor. Avukat adayı, hâkim, savcı ve noter adayı olabilmek için artık sınav gerekecek. Hâkimlikte ve savcılıkta mülakatın daha güvenilir hale getirilebilmesi için mülakat komisyonu genişliyor. Hukuk fakülteleri 100 bininci sıradan öğrenci kabul edecek. Çok umut veren bir hukuk eğitimi reformu gerçekleşiyor’’ diye konuştu.


STAJYER AVUKATLARA MÜJDE
Stajyer avukatlara sigorta ve ücret müjdesi veren Burak, “İfade özgürlüğünün korunması, geliştirilmesi, reform belgesinin ilk hedefidir. Bunun için somut adımlar atılacak. 15 yaşından küçük çocuklanın suça sürüklenmeleri halinde ilk defada belli başlı bazı ağır suçlar dışında ceza davası yerine başka yöntemlerin uygulanarak bu çocukların topluma kazandırılması hedefleniyor. Şuan staj yapan avukat adayları ücret almıyorlar, bu reformla birlikte stajyer avukatlar da avukatların yanında sigortalı çalışıp ücrete hak kazanabilecekler” ifadelerini kullandı.


HUKUK SİGORTASI
Kolluk amirlerinin birçoğunun artık hukuk fakültesi mezunlarından olacağını aktaran Burak, “Vatandaşlara hukuki himaye sigortası getirilecek. Bu, vatandaşların avukatlık hizmetinden daha rahat yararlanmasını sağlayacak bir husus olacak. Artık bir davayı kaybeden ve parası olmayan vatandaşlarımız bu hukuk sigortasından yararlanacak. Yazı İşleri Müdürleri Hukuk Fakültesi mezunu olacak. Kolluk amirleri de bundan sonra büyük oranda Hukuk Fakültesi mezunları arasından seçilecek. Buda hukuka ve adalete olan güveni daha da arttıracak. Bu yasayla insan hakları mahkemesine giden dosyalarda azalma yaşanacak çünkü hukuk ve yargılama süreçlerini iyi bilen kişiler karakolda olmuş olacak” dedi. 

NAZİLE AKARSU- ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER