Ballıkaya Barajı Su Sorunu Çözecek

DSİ Eskişehir Bölge Müdürü Hayrettin Baysal Akyazı‘da yapımı devam eden Ballıkaya barajı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ballıkaya Barajı Su Sorunu Çözecek
banner3

Bölge Müdürü Baysal “2045 yılında Sakarya ili ve ilçelerinin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı projeksiyonu göz önüne alınarak projelendirildi.” dedi.

Sakarya Akyazı ilçesinde inşaatı devam eden Ballıkaya Barajı'nın derivasyon tüneli inşaat çalışmaları tamamlandı. Yapılan proje değişikliği ile çalışmaların hızlandırıldığını belirten DSİ Eskişehir Bölge Müdürü Hayrettin Baysal, 18.12.2014 tarihinde Mudurnu çayının tünele yönlendirilerek derivasyon sağlandığını söyledi.

Tünel hakkında teknik bilgi veren Baysal, derivasyon tünelinin at nalı tünel kesitli olduğunu ve 359 metre uzunluğa sahip olduğunu belirtti.

Derivasyon tünelinde, 6 bin 887 metreküp beton kullanıldığına dikkat çeken Baysal, enjeksiyon delgisinin ise 2 bin 308 metre olduğunu ifade etti.

Ballıkaya Barajının yıllık ortalama 291,45 hm3 akıma sahip Mudurnu çayının üzerinde inşa edildiğinin altını çizen Baysal, 2045 yılında Sakarya ili ve ilçelerinin içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı projeksiyonu göz önüne alınarak projelendirildiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER