Balcı 'Ekmek İle Oyun Olmaz'!

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı halkın en temel gıda maddesi olan ekmek ile ilgili vatandaşların kafasını karıştırmaya kimsenin hakkı olmadığını belirterek “Ekmekle oyun olmaz” dedi.

Balcı 'Ekmek İle Oyun Olmaz'!
banner3
 

“GERÇEKLE BAĞDAŞMIYOR”

Başkan Balcı yaptığı açıklamada “Bazı basın organlarında, “ekmek yediğimizi sanıyoruz” başlığı altında verilen haberde “her gün tükettiğimiz ekmekte, insan saçından, domuz kılına kadar pek çok katkı maddesi katıldığını biliyor musunuz?” cümlesiyle başlayan ve bilimsel gerçeklikle asla bağdaşmayan bir takım ifadelere yer verilmiştir. Bilinmelidir ki; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Federasyonumuz “insan sağlığını öncelik kabul eden çalışmalara” ağırlık vererek bu kapsamda birçok tebliğ ve yönetmeliği hayata geçirmiştir” dedi.

“ZORUNLU HALE GETİRİLDİ”

4 Ocak 2012 tarihli Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ile ekmekte kepek miktarı artırılmış, tuz %2’den %1.5’e düşürülerek, %25 azaltılmıştır diyen Balcı “Ekmek satışı yapılan her yerde tam buğday ekmeği ve kepekli ekmek bulundurulması zorunlu hale getirilmiştir. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmeklerin dağıtımında ve satışında hijyen şartları belirlenmiş, ekmeğin sadece hijyen koşullarını sağlayan yerlerde piyasaya arz edileceği; pazar, manav, kasap gibi yerlerde ambalajsız olarak piyasaya arz edilemeyeceği hükmü getirilmiştir” ifadelerini kullandı. 

“KULLANILMASI YASAK”

Balcı şöyle devam etti: “Buna ek olarak; ekmek üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan tüm personelinhijyen eğitimi almasına ilişkin zorunluluk getirilmiştir. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile federasyonumuz birlikteliğiyle 65.000 çalışanımıza hijyen eğitimi verilmiştir. Halen bu eğitimler devam etmektedir. 30 Haziran 2013 tarihli Katkı maddeleri Yönetmeliği ile de ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmek, tam buğday ekmeği, ekşi hamur ekmeği ve kepekli ekmeklerde  bütün katkı maddeleri ile buğday ununda askorbik asit (Vitamin C) dışındaki diğer katkı maddelerinin kullanılması yasaklanmıştır.

“EN BÜYÜK SAYGISIZLIK”

Aynı Yönetmelik gereği domuz kaynaklı katkı maddelerinin gıdalarda, gıda katkı maddelerinde, gıda enzimlerinde ve gıda aroma vericilerinde kullanılması yasaktır. Ayrıca L-sisteine ilişkin saflık kriterleri  08.04.2012 tarihli Türk Gıda Kodeksi Gıdalarda Kullanılan Renklendiriciler ve Tatlandırıcılar Dışındaki Katkı Maddelerinin  Saflık Kriterleri Tebliği'nde mevcut olup insan saçının bu maddenin kaynağı olarak kullanılamayacağı açıkça belirtilmiştir. Halkımızın temel besin maddeleri arasında yer alan ekmeğin “asılsız, bilimsel temelden yoksun” haberlerle gündeme getirilmesi tüketicilere yapılan en büyük saygısızlıktır”

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2015, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER