Bakan İslam Sakarya'da

Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Alan İzleme Değerlendirme’ toplantılarının 6’ncısı Sakarya’da gerçekleştirildi. Toplantıya başkanlık eden Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanı Ayşenur İslam, bu kapsamda Türkiye’yi gezeceklerini söyledi.

Bakan İslam Sakarya'da
banner3

Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların şehirlerde uygulanması ve izlemesi dahilinde başlatılan ‘Alan İzleme Değerlendirme’ toplantılarının 6’ncısı Sakarya’da gerçekleştirildi. Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve şehir protokolünün katılım gösterdiği toplantıya başkanlık eden Aile ve Sosyal Siyasetler Bakanı Ayşenur İslam, bu kapsamda 

Türkiye’yi gezeceklerini söyledi.

Toplantı da konuşan Bakan İslam, “Merkezde yaptığımız işleri bir de taşradan takip edelim. Merkezde verdiğimiz kararlar acaba Türkiye genelinde nasıl uygulanıyor, rastgele bir mesele yaşanıyor mu? Yaşanan meseleleri yerinde görelim, inceleyelim, onlarla alakalı çözüm tekliflerini mahalliden dinleyelim. Fakat en çok da mahallide yapılmak istenen iyi uygulamaları öğrenelim ve onları yaymaya çalışalım. Dolayısıyla şehirlerimizde çeşitli istişare toplantıları tertip ediyoruz. Bugün de Sakaryamızda bu istişare toplantımızı tertip etmiş bulunuyoruz” diye konuştu.


Sistemin işleyişini anlatan İslam, “Bakanlığımızın alan izleme grubu takriben 18 kişiden oluşuyor, şehrimize geliyorlar önce kendi kimliklerini izahtan, daha sonra ise kendi kimlikleri ile bütün müessese ve kuruluşlarımızı dolaşıyorlar, sistemi inceliyorlar. Sistem konusunda görüş ve tekliflerini raporlaştırıyorlar. Sonra da biz merkezden bütün genel müdürlerimiz, müsteşar yardımcılarımız, daire başkanlarımız başka bir deyişle eylemi gerçekleştirecek olan bütün üst düzey bürokratlarımız benim başkanlığımda bu şehirlerimize geliyoruz, bir netice değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Bu toplantıların bize 2 türlü yararı oluyor. Birincisi çalışmakta olduğumuz mevzuat çalışmalarını mahalliye nasıl yansıdığını görüyoruz. Mevzuat çalışmalarının yaparken mahallinin ihtiyacını daha iyi saptamış oluyoruz. Dolayısıyla efektif işlemler gerçekleştirmiş oluyoruz. İkinci olarak da bazen bizim hiç görmediğimiz fakat mahallide yapılan çok iyi uygulamalar olabiliyor, onları belirliyoruz. Ve o iyi uygulamaları vakit kaybetmeden bütün ülkeye yayıyoruz, 81 ile yayıyoruz ve yolumuzu kısaltmış oluyoruz. Çalışma sistematiğimizi yine yine revize etmeye fırsat buluyoruz” dedi.


Çalışmalar dahilinde Türkiye’yi gezeceklerini belirten İslam, “Sosyal siyasetler ve sosyal hizmetler asla bitmiş çalışmalar olmaz hiçbir ülkede, her zaman yeniliğe açıktır, daima revizyona açıktır. Zira bizi idare eden şey vaktin ruhudur. Vakit değişir, insan değişir, ihtiyaçlar değişir, teknoloji değişir, ülke değişir. Bütün bu değişimleri avucumuzun içinde tutmamız gerekir. Ve bu değişimlere göre yeni önlemler almamız gerekir, yeni sahalar açmamız gerekir, yeni mevzuatlar çıkarmamız gerekir. O açıdan bu çalışmaların çok değerli, çok randımanlı olduğunu gördük. Bu altıncı çalışmamız, bundan sonra da allahın izniyle devam edecek. Bütün Türkiye’yi bu şekilde gezeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER