Bakan İslam Kadına Şiddetle İlgili Konuştu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti Sakarya Milletvekili Doç Dr Ayşenur İslam Kadına şiddetin İnsanlık suçu olduğunu ifade ederek “kadına yönelik şiddetin, temel insani değerler ve failler üzerinde çalışılarak çözülebileceği” belirtti.

Bakan İslam Kadına Şiddetle İlgili Konuştu
banner3

Bir basın açıklaması yapan İslam şunları söyledi:

Kadına yönelik şiddet ciddi bir insanlık suçudur ve toplumsal şiddetin çok önemli bir parçasıdır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumsal şiddetle ve kadına yönelik şiddetle mücadele edilmesi gereği açıktır.

Avrupa Temel Haklar Ajansı tarafından Avrupa Birliği üyesi 28 ülkede yapılan bir araştırmaya göre şiddete maruz kalan kadınların oranı yüzde 33’tür.Ülkemizde de durum kadınların, erkeklerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, tüm STK’ların, medyanın ve sorunun tüm taraflarının çok kapsamlı bir duyarlılıkla, hep birlikte çalışmasını gerektirecek kadar önemli ve öncelikli bir mahiyet arz etmektedir.

Konu hakkındaki temel görüşümün bu şekilde olduğunu her fırsatta ve defalarca ifade etmeme rağmen, yaptığım konuşmaların tamamına bakılmaksızın bağlamından koparılmış birkaç kelimenin öne çıkarılması suretiyle eleştirilmesinin bizi doğru bir tartışma zeminine taşımayacağı açıktır.

Son günlerde Ensar Vakfı’nda yaptığım konuşmanın bir bölümü de bu şekilde ele alınmaktadır. Söz konusu konuşmada vurgulanan husus; kadına yönelik şiddetin, temel insani değerler ve failler üzerinde çalışılarak çözülebileceği, devlet kurumlarının yanı sıra tek tek kişilerin, STK’ların ve basının da bu konuda sorumlulukları olduğu, basının şiddet vakalarını yansıtmaması değil aksine yansıtma biçiminin şiddetle mücadeleye katkı sağlayacak düzlemde olması gerektiği, çözümün; farklı düşünce ve dünya görüşüne sahip olsalar da tüm duyarlı insanların el ele vermesiyle bulunabileceği  şeklindedir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER