Asrın Projesi Avrasya Tüneli Açıldı

İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek potansiyele sahip Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle açıldı. Türkiye'nin gurur projesini TVNET'ten canlı yayın ile aktardık.

Asrın Projesi Avrasya Tüneli Açıldı
banner3

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek Avrasya Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete açıldı.

İstanbul'un ulaşım sorununa köklü çözüm üretecek tünelin hizmete alınmasıyla İstanbul'un iki yakası arasındaki 100 dakikalık mesafe 15 dakikada geçilebilecek.Tünelin kullanımı, ilk etapta saat 07.00 ile 21.00 saatleri arasında 14 saat olarak gerçekleşecek. Tünelin tam zamanlı olarak 30 Ocak'tan sonra hizmete alınması planlanıyor.

Tsunamiye bile dayanıklı

Avrasya Tüneli, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında kesintisiz yolculuk sağlayacak. İleri tasarım, teknoloji ve mühendislik ürünü olan tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda yapıldı.

Modern aydınlatma özelliğine sahip

Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artıracak. Tünelin iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek.

Yeni yıla kadar 15 TL

Asrın projesi Avrasya Tüneli'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "İstediğiniz kadar terör estirin, istediğiniz kadar alçakları bir araya getirin bu milleti bölemeyeceksiniz. 80 milyon biz tek milletiz, onları çıldırtan bu" dedi.

  • Tünelin ücretini de açıklayan Erdoğan "Yeni yıla kadar diyoruz ki buranın ücreti 15 TL olsun. O zamana kadar bu rakam Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na yönelik şehitler hesabında toplanmış olacak. Yılbaşından sonra ise resmi rakam ilan edilecek" ifadelerini kullandı.


"İnsanlığın eseri"
 

Açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım "Bugün de karadan gemileri yürüten ecdadımızın şanına yakıır bir projeyle huzurunuzdayız. Fatih gemileri karadan yürüttü, onun torunları da arabaları trenleri denizin altından geçiriyor. Bugün dünyanın en derin tünelin açıyoruz. 4,5 milyarlık proje 2 katlı olarak yapıldı, bir kat gidiş, bir kat geliş. Deniz altından geçiş sadece 4 dakika. 120 bin araç günde karşıya geçmiş olacak. Tünelin hizmete başlamasıyla birlikte 1 yılda sadece yakıt tasarrufu 160 trilyon, zaman tasarrufu 52 milyon saate ulaşacak. Tünel 24 saat hizmet verecek. Doğal afetlerden etkilenmeyecek. Hayırlı uğurlu olsun. Bu büyük eser önce İstanbul'un Türkiye'nin eseri olduğu kadar insanlığın eseridir" dedi.


Yeni havalimanının da açılış tarihini açıklayan Yıldırım "Hava yolunu halkın yolu yaptık, bugün dünyanın en büyük havaalanını yapan ülkenin adı Türkiye'dir. Yeni havaalanımızı 26 Şubat 2018'de devreye almış olacağız" diye konuştu.

"Bir hayal gerçeğe dönüşüyor"

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise "Bugün bereketli bir gün. Büyük bir hayal daha gerçeğe dönüşüyor. Hayaller, hayallerimiz kim olduğumuzun aynasıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2016, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER