Anayasa Mahkemesi Açıkladı Wikipedia Erişime Açıldı

Resmi Gazetenin bugün ki yazısında açıklanan karar ile Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararda Wikipedia’nın erişime kapatılmasının hak ihlali gerekçesine yer verildi. Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından yapılan açıklamada, Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığına yer verilirken, ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesi sunuldu. Ardından Wikipedia erişime açıldı. İşte detaylar...

Anayasa Mahkemesi Açıkladı Wikipedia Erişime Açıldı
banner3

Toplum Düzeninin Gereklerine Uymuyor

Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı vurgulanırken; Wikipedia'nın Türkiye'de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verildi.

Erişime Yeniden Açıldı

Bu gelişmelerin sonucunda Wikipedia’nın erişime açılması için süreç başlamış oldu. Anayasa Mahkemesi oy çokluğu ve 6 üyenin karşıt oyu ile alınan kararı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yüksek Mahkeme’nin vereceği karar BTK’ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) iletilerek Wikipedia’nın erişimi yeniden sağlanacağı belirtilirken, 10.40 itibariyle erişimin açıldığı duyuruldu. 

İşte Karara İlişkin O Açıklama

“Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması' gibi haklı sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması' kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir. Wikipedia'ya Türkiye'den erişimin engellenmiş olması sadece içerik sağlayıcı konumunda olan birinci, başvurucunun bilgi ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye'deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişime hakkını da sınırlandırmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER