Alperenler'den YÖK'e Tepki !

Sakarya Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği, YÖK'ün yaptığı harç düzenlemeleri ile ilgili basın açıklaması yaptı. işte o açıklama...

Alperenler'den YÖK'e Tepki !
banner3

Bugün burada tüm üniversite öğrencilerinin sesi olarak basın açıklaması yapıyoruz. YÖK’ün yaptığı harç düzenlemelerinin tartışıldığı bu günlerde bizler de bu kararın tüm üniversite öğrencilerini zora sokacak bir karar olduğu ve eğitime katkısı olmaya bir karar olduğu kanaatindeyiz. Bu kararın ne denli adaletsiz olduğu aşikardır,adaletin yüzeysel kavranmış bir eşitlik değil,her kesimi imkanlar doğrultusunda aynı seviyeye taşımak olduğunu anlayamamış olduğunu bizler görüyoruz.


Unutmamak lazımdır okulunu uzatan öğrencilerimizi derslere iştirak etmeyen ve çalışmayan öğrenciler ile kısıtlamak yanlıştır.Maddi problemlerden ötürü aile bakma yükümlülüğü olup çalışmak zorunda olan ve bir takım sağlık problemleri ile boğuşan kardeşlerimiz göz ardı edilmemelidir.Yök’ün açıkladığı harç düzenlemesi bizlere eğitimsel hiçbir şey katmayıp,bazı öğrenci arkadaşlarımızın eğitim-öğretim hayatlarına bıçak darbesi vuran bir olay olarak ortaya çıkmıştır.Oralardan buraları iyi göremeyip,başarısız analiz yapan yöneticilere diyoruz ki;Ülkemizin refah seviyesini yükseltmekte bir basamak olarak görülen üniversiteler gelir kapısı değildir.Bu ve benzeri uygulamalar gençliğin yetişmesinden daha mı önemlidir?Düzenlemede bahsi geçen rakamları kaç öğrencinin ödeyebileceğini düşünüyorsunuz?Eğitim sisteminin iyileştirilmesi gerekirken bütçe iyileştirme çalışmasına girmek pek de doğru bir karar olarak görünmüyor.Gerekçeler ne olursa olsun üniversiteler gelir kapısı olmamalıdır.


Bizler üniversitelerin müşterileri değil öğrencileriyiz.2.öğretim harçlarını dahi ödemekte zorlanan bazı öğrencilere,katlamalı harç sisteminin yaşatacağı olumsuzlukları anlayabilmelisiniz.Tekrar diyoruz  eğitim sisteminin iyileştirilmesi gerekirken bütçe iyileştirme çalışmasına girmek pek de doğru  bir karar olarak görmüyor,öğrenciler olarak eğitimi iyileştirme çalışmaları yapmanızı tavsiye ediyoruz.Bu sistem uygulanmaya başlandığı taktirde de bizler sizlere doğuracağı olumsuz sonuçlardan bahsetmek isteriz;
Üniversitelerimizde ki başarılı fakat maddi-sağlık problemlerinden dolayı çalışmak zorunda olan öğrencileri kardeşlerimizin geleceği hiç sayılıp tabiri caiz ise önemsiz bir eşya gibi köşeye atılıyor gelecekler önemsenmiyor,önemsenmemekle birlikte bu kardeşlerimiz okullarını terk etmek zorunda kalacaklar ve yeni nesilde ister istemez eğitim zaiyatı  oluşmuş olacaktır.


Sayın yöneticiler sizlere tavsiyemiz bizleri maddi beklentilerinizin kıskacına almayın,almayın ki eğitimli bir nesil yetişebilsin ve gelişebilsin.

SAKARYA ALPEREN OCAKLARI olarak geçmişte olduğu gibi bugün de,yarın da doğruya doğru,yanlışa yanlış diyoruz ve diyeceğiz.


TEŞEKKÜRLER

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER