banner28

Alişan Siyasete mi Giriyor?

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan Mega Radyo da Kent Gündemi adlı programda Ersin İBİL in konuğu oldu.

Alişan Siyasete mi Giriyor?
banner3

38. Genel Kurulu yapılan SESOB da yeni dönemde de Başkan olarak seçilen Hasan Alişan Kent Gündemi programında önemli açıklamalar yaptı.

MedyaRota.Com Genel Yayın Yönetmeni Ersin İbil in hazırlayıp sunduğu Kent Gündemi adlı programda sorulan sorulara verdiği cevaplarda önemli mesajlar olan Hasan Alişan Uzun Çarşı için yapılması düşünülen projeyi desteklediklerini ve bu konuda kendilerine düşeni yapacaklarını ifade etti.

1991 DEN BERİ GÖREVDEYİM

Mega Radyo Kent Gündemi programında canlı yayınlanan programda sorulan soruya verdiği cevapta 8 aralık 1991 den beri başkanı olduğunu söyledi.

 Hasan Alişan “Bu bugünlerde Sakarya da en çok sorulan soruların başında geliyor. Bir taraftan bakarsanız çok uzun yıllardan beri burayı meşgul ediyorum. Bir taraftan bakarsanız 8 aralık 1991 den beri aralıksız olarak SESOB başkanlığını yürütüyorum. Bu görevden de büyük bir keyif alıyorum. Bu keyfin altında yatan gerçek şudur ‘temsil ettiğim meslek mensuplarının sorunlarının anlatılması, sorunların tespit edilmesi ve sorunların çözülmesi için gayret sarf edilmesi, sorun çözme için gerekli temaslarda bulunulması, hülasa onlar ile  hasbihal etmek ve onlarla meşgul olmak gerçekten bana keyif veriyor. Ben bu işi kalben yapıyorum ve de bu dediğim gibi bana keyif veriyor” dedi.

 

BAŞARININ SIRRI İNANMAKTIR

Sayın Başkan Uzun yıllardır Görevde kalmak ve de Başarılı olmak önemlidir. Bu işin sırrı nedir?

Başta da söylediğim gibi, temsil ettiğin, yürüttüğün davaya inanmak en önemlisi.  İnandığımız davada, inandığınız olayı, kalbinizden geçirirken isteyerek ve de doğru şekilde yerine koyarsanız başarı otomatikman geliyor.

Başarılı olmamızın yegane sebebi şu ki ben hiçbir zaman hiçbir faaliyetimi kendim yapmadım. Biz ekip olarak hareket ediyoruz. Meslek odalarımız ile bir ekip çalışması içerisindeyiz. Ekip çalışmalarında her konu en ince ayrıntısına kadar incelenir. Öyle sonuca gidilir. Başarıda bu da etkendir.

 

TÜRKİYE GİBİ BİZ DE DEĞİŞTİK/GELİŞTİK

Hasan Alişan öncesi ve sonrasında SESOB ta neler değişti?

Değişen birçok şey var tabi ki. Sonuçta O günkü Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında çok farklılıklar var ise biz de de farklılıklar oldu. Takdir edersiniz ki Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi, bir kesimin sorunları olduğu gibi bizim burada da sorunlar vardı. Arkadaşlarımızla ekibimiz ile değerlendirip seçimlere girdik. İlk zamanlar eksik kaldığımız yerler zamanlar olmuştur. Sonrasında bu eksikliklerimiz revize ederek kongreye gittik ve seçimi kazandık. Tabi mesele seçim kazanmaktansa temsil ettiğimiz insanların sorunlarını çözmektir. Bunun için düşündük ve buna göre çalışmaya başladık. Analizlerimizi yaptık. Temsil ettiğimiz mensuplarımızı değerlendirerek beklentilerini anladık. Yenilikçi olarak çözüm odaklı işler yaptık. Bilmediğimiz şeyleri öğrenmekten sormaktan çekinmedik. Bugün bile hala sorarız.  Ve nihayetinde dün ile bugün arasındaki farklara baktığımıza eksik kaldığımız her şeyi revize ederek, yeniliğe açık olduk. Türkiye değişti, gelişti. Biz de bu değişim ve gelişim de yerimizi aldık.

 

AVRUPALI ‘AHİLİĞİN’ TEMELİNİ BİZDEN ALDI

Başkanım bildiğimiz üzere sizin temsil ettiğiniz STK ların temeli Ahilik e dayanmaktadır. Siz SESOB olarak ahiliğin açılımı olan yardımlaşma, güzel ahlak ve kardeşlikği çalışmalarınıza ne kadar yansıtıyorsunuz? Bunun için neler yapıyorsunuz?

 

Bizim temelimiz ahilikten gelir. Kardeşlik kültürünü, güzel ahlak ı meslek düsturu olarak benimsediğimiz zaman iyi işler çıkıyor. Meslek değil ahlaklı olan, insandır. Dolayısı ile Ahlaklı insanın icra ettiği meslek, ürettiği ürün kaliteliyi, üstün hizmeti getirir. Bugünkü dönemde meslek kuruluşları sayesinde yapmaya çalışıyoruz. Ama samimim bir itiraf gerekirse biz uzun zaman bundan uzak kalmışız. Avrupa bizim temelimizi Ahiliği almış, standartlarını koymuş onun için de Avrupa Malı kalitelidir olgusu oluşmuştur. Evet Avrupa malı eğer ki kalitelidir diyorsak onların bizim temelimizde olan ahiliğin şartını, iyi iş yapmayı, güzel ahlakı almış olmalarıdır.

Bunun için ülke olarak bunu geri getirebilmek için çalışmalar yaptık . Önce iyi insan yetiştirmek, iyi ve ahlaklı  ustalar için çalışmalar yaparak eski adı ile çıraklık eğitimlerine ağırlık verdik. Modernleşen dünyada modernitenin ve teknolojinin getirdiği yenilikleri anlayacak ve çıkan alet edevat,makinelerden azami faydalanacak teknolojiye açık Ustalar yetiştirmenin temeli eğitimden geçer. İşini iyi öğrene ve teknolojik gelişmeye açık olan ustalar ahlak temeli zaten sağlam da olduğu için kaliteli hizmet ve ürün üretirler. Ahiliğin temeli bu zaten. Bunu sağlamak için gerekenler ne ise yapıyoruz. Eğitime azami önem veriyoruz.

 

AVM LERDEN KORKMUYORUZ

Başkanım AVM ler esnaf için dezavantaj mıdır?

Dün ile bugün arasında fark dedik var dedik ya, Dün AVM lere tepki gösteriyorduk esnafa zarar veriyor diye. Ben bugün AVM lerin zarar verdiğini düşünmüyorum. Eğer biz sadece ağlanıp, kendimize çeki düzen vermez gelişmeleri takip etmezsek sorun ı zaman var. Ama  AVM lerin tüketiciye sağlayamadığı sıcak teması biz insanlara sağlıyorsak ve bununla aslında öne geçiyorsak  AVM ler den korkmayacağız. Ben inanıyorum ki bizim esnaf kardeşlerimiz AVM ler den daha güçlü. Bizim daha fazlamız var. Biz sıcaklığımızı müşterimize yansıtıyoruz. Çayını söylüyoruz. Parası eksik ise kasalarda çantalarından malı geri almıyor ve sonra ödemek üzere kendilerine kredi sağlıyoruz. O yüzden biz AVM ler den korkmayacağız ve de korkmuyoruz.

UZUN ÇARŞI YAPILMALIDIR

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve de Adapazarı Belediyesi Uzun Çarşı da tarihi doku korunarak yapılması planlana bir proje üzerinde çalışıyorlar. Bunun için taslak bir proje gündemde. Lakin orada bu işe engel olan ya da onaylamayan bir kesim var. Bu konuda size de görev düşüyor.

Buna ne diyeceksiniz?

AVM için yer aramaya gerek yok. Uzun çarşının tarihi bir dokusu var. Uzun çarşıda bugüne kadar cebinde parası olanı siyasi nüfus olan, çarşının fiziki yapısını değiştirdi. Birilerini çıkarları bu bölgedeki esnafı zora soktu. Bazılarının ticari hayatını söndürdü. Çok geriye gitmeye gerek yok. Ticaretin kalbi kapalı çarşıda atıyordu. Kendini yenilemediği için ticari hayatı bitti. Şimdi uzun çarşı da kendinin yenilemediği için bitme noktasında. Vatandaşlın taleplerine uygun olmadığınız da  işleriniz bozulur, bu tabii dir. Uzun çarşı vatandaşın taleplerine yeni gelişmelere yeni ürünlere ve de yenilenmeye kendini açmalıdır. Uzun çarşı Sakarya’nın en önemli kaynaklarından biridir. Cevher kadar maden kadar değerlidir Bununla ilgili Büyükşehir belediyesi çalışmalar yaptı. Fakat orada konuşlanan bazı kesim, oranın dokusunu bozarak o çatıdan sonra da kaçak katlar çıkanlar buna direniyorlar. Sakarya’nın geleceğini düşünenler, ticari anlamda bu şehrin ticareti olmadığında bu şehrin kalkınamayacağını bilseler buna ayak diremezler. O bölge güçlendirilmeli, yenilenmelidir. Büyükşehir belediyenin bu konudaki Projesine sahip çıkmalıyız. Meslek kuruluşları ve esnaflar buna destek olmalıyız. Birileri korunacak diye birilerinin nüfusu var diye bu değişimden vazgeçilmemeli ve de yapılmalıdır. Burada bizim de ilk görevlerimizden biri olduğunun altını çiziyor ve yapılacak çalışmanın neticelenerek orasının  yenilenmesini destekliyoruz.

DÖRTYOL DA DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ

Başkanım yine Dörtyol meselesi var. Burası için görüşünüz nedir?

Dörtyol da dönüşüm kaçınılmaz. Burası artık şehrin içinde kalmıştır. Yalnız burada yerine yer verilmeli. Kimin ne kadar yeri var ise o kadar yer verilmeli ve de buna göre bir planlama yapılmalıdır. Ümit ediyorum ki burası için iyi bir planlama yapılacak ve de dönüşüm gerçekleşecektir.

TOÇOĞLU SAKARYA İÇİN ŞANSTIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Sosyal Medya dan yaptığı bir açıklamada Sakarya da ki STK lara bir çağrıda bulunarak “Sivil Toplum Kuruluşlarının şehir yönetimine katkıda bulunmalarını” istedi  ve de Büyükşehir Meclislerine katılmaları davetini yaptı. Bu çağrı için sizin düşünceniz nedir?

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı bu şehir için bir şanstır. Birileri beni eleştiriyor., ama Zeki Toçoğlu Sakarya için bir şanstır. Neden? Kentinin her türlü sorunu ile ilgileniyor. Her kesimimiz konularına duyarlı ve mesleki konularda her kesimin görüşünü alıyor. Onların şehre katkı sağlayan görüşleri doğrultusunda hareket ediyor. Şimdi de STK ları şehri yönetmeye davet ediyor. Biz de buna cevaben diyoruz ki Seve seve katılırız. Bu çok önemli bir yaklaşımdır. Zaten Sayın Zeki Başkanımızdan da başka türlüsü beklenemezdi. Biz SESOB olarak meclislere katılır, orada söz alır ve fikirlerimizi her zaman sunmaktan mutluluk duyarız. Sakarya için bir şeyler yapmaksa amaç parti gözetmeksizin buna destek olduk ve de oluruz. Buradan Bu çağrıları için Büyükşehir Belediye Başkanımıza Teşekkür ediyorum.”

SİYASETİ SİYASETÇİ YAPSIN

Başkanım son olarak soracağım soru da başkaca hedefleriniz ile ilgili. Bunca yıllık bilgi birikimlerinizi başka bir alanda değerlendirmeyi düşündünüz mü,? Daha da açıkçası siyaset planınız var mı?

Ben kendi alanımda yükselmek istiyorum. Kendi alanımda yürümek istiyorum. Siyaseti siyasetçiler yapsın. Ben Kendi alanımda iddialıyım. Çünkü Türkiye de biz çok şeyi aştık. Biz Yönümüzü eğitime çevirdik. Binlerce kişiye eğitim verdik. Biz, Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Türkiye de ilke defa bir meslek kuruluşu olarak dört meslek dalında Akredite olduk. Tarafsız, güvenilir ve mesleki eğitimlerde belge verebilen bir kuruluş olduk. Bunun için biz yüzümüzü eğitime çevirdik. Mensuplarımızı daha da geliştirmek istiyoruz. Yolumuz budur. Bu yolda devam edeceğiz. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER