AKOM Bu Yıl Hizmette

“Sorumluluğumuzun farkındayız, yaşananlardan ders çıkardık”Japonya Kobe Kwansei Gakkoin Üniversitesi’nden gelen misafir akademisyenler ile bir araya gelen Başkan Toçoğlu, “Sakarya tıpkı Kobe gibi depremi yakından tanıyan bir şehir. Biz sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Yaşanan büyük yıkımdan ders çıkardık” dedi.

AKOM Bu Yıl Hizmette
banner3

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ‘Afet Gönüllüsü Kadınlar Yarına Işık Tutuyor Projesi’ne destek sunan Prof. Dr. Hayato Yamanaka ve Japonya Kobe Kwansie Gakoin Üniversitesi’nden gelen misafirleri makamında ağırladı. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilge Dikmen’in de hazır bulunduğu ziyarette Sakarya’da 1999 yılında yaşanan deprem ile ilgili bilgiler veren Başkan Toçoğlu, şehirde yaşanabilecek olası bir depreme karşı devam eden çalışmaları Japon akademisyenler ile paylaştı.

Başkan Zeki Toçoğlu, “Sakarya tıpkı Kobe gibi depremi yakından tanıyan bir şehir. Biz sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Yaşanan büyük yıkımdan ders çıkardık. Gerek yerel yönetimler gerekse de hükümetimiz eliyle afetlere hazırlık konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin ilk Afet Koordinasyon Merkezi’ni yıl içerisinde hizmete alacağız. Biz yaşadığımız büyük yıkımlarda Japonyalı yardımseverlerin desteğini yakından hissettik. Bu vesileyle Japonya hükümeti ve vatandaşlarına şükranlarımızı iletiyoruz” dedi.

Hafızalarımızdan Silinmeyecek
Japonya’nın Kobe bölgesinde de Sakarya’da yaşanan yıkımın benzerini yaşadıklarını ifade eden Prof. Dr. Hayato, “Kobe’de yaşadığımız büyük depremin üzerinden 20 yıl geçti. Ancak deprem yaşamış şehirler olarak acılarımız ortak ve hala ilk günkü gibi. Sakarya’daki programımız kapsamında Deprem Müzesi’nde incelemelerde bulunacağız. Yaşanılan acılardan ders çıkarmak zorundayız. Yaşanan afetler ortak hafızalarımızdan asla silinmeyecek” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER