banner28

Akademik Ticarette Yeni İddia!

SAÜ’de yaşanan mobbing ve kitap ticareti iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Yeni gelişmelere göre kitap tüccarları ticaretlerini yabancı diller bölümünün dışında da yapmak istemiş ancak akademisyenlere takılmış.

Akademik Ticarette Yeni İddia!
banner3

Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığında mobbing olduğu ve bölümde açıkça not tehdidiyle kitap ticareti gerçekleştiği iddialarıyla ilgili yaptığımız haberin ardından ortaya yeni bir iddia atıldı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir eğitmen tarafından MedyaRota’ya yapılan ihbarda, kitap tezgahının diğer fakültelere de sıçratılmak istendiği ifade edildi. Yabancı dil eğitimi alan üniversite öğrencilerini yolunacak bir kaz gibi gören kitapçı ve öğretim üyesi tezgahında yaşananlar bunlarla sınırlı kalmadığı ifade edildi.

Şehrimizde yabancı dil yayınları satışı yapan kitapevi sahipleri, satış garantisi elde edebilmek için Yabancı Dil Bölümü’nde elde ettikleri etik olmayan satış garantisini, diğer yabancı dil ile eğitim veren bölümlere de utanmadan teklif etmişler.

Yabancı Dil kitabı satan yayınevleri, sattıkları kitabın öğrenciler tarafından başka yayınevlerinden almasını ya da üst sınıflarda okuyan öğrencilerden satın alınmasını istemiyorlar. Diğer bölümlerdeki satışlarını da garanti altına almak için Yabancı dil bölümünde kurdukları tezgahı örnek göstererek “Kitap almayan öğrencilere ödev notundan sıfır verin!” teklifinde bulundukları ortaya atıldı. Ahlaksız teklif karşısında ilgili öğretim üyelerinin tepkilerini koyarak bu duruma şiddetle karşı çıktıkları ve kendi öğrencilerinin köle olmadıklarını, kitapları istedikleri şekilde temin edebileceklerini söylüyorlar.

Eğitmenler, yapılan ihbarda, daha önceki yıllarda da yabancı dil kitap satışı konusunda etik olmayan ticari eylemlere rastladıklarını söylüyorlar. Yabancı dil kitap satışı yapan yayınevleri, anlaşmalarını garanti altına alabilmek için öğretim üyelerine projeksiyon cihazı, laptop gibi cihazlar veriyorlar. Daha sonra hediye ettikleri bu malzemeleri kitap fiyatlarına ekliyorlar. Böylece hediyelerin parasını öğrencilerin sırtından çıkarıyorlar.

MedyaRota’ya konuşan SAÜ’lü eğitmen, bir arkadaşlarının geçmişte bu tezgaha karşı çıktığını ve söz konusu yabancı dil kitaplarını kendi öğrencilerine yarı fiyatı getirttiğini, daha sonra bu öğretim üyesinin yayın evi sahibi tarafından hakarete uğradığını ve darp edilmekle tehdit edildiğini ifade ediyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin USLUOĞLU
Metin USLUOĞLU - 6 ay Önce

Bu tip kendini bilmez, rantçı ve de değersiz kişiler ivedilikle üniversiteler den arındırılmalı. Tehditlere boyun eğmeyen değerli hocalarımızı tebrik ediyorum. Umarım vatanını seven hocalarımız bölümlerin başında olur da memleketine en iyi hizmetleri verirler.

Tamer Dogan
Tamer Dogan - 6 ay Önce

Bunların hepsi iftiradır. Bu iftiralarıda sadece KENAN YERLİ atmaktadır. Ulvican Başkanı ve Kenan Yerliyi gelip bir sorun. Ulvican Başkan vatanını, milletini Kuranını seven biridir. Tam bir milliyetcidir. Yazıklar olsun. Bir insanı karalamak bukadar kolay olamaz.

Metin Mert
Metin Mert - 6 ay Önce

Sayin Metin Uslu aslında arındırılması gerekenler gerekli araştırmayı yapmadan tek taraflı yalan haber yapan araştırmacı gazeteci görünümlü kişilerdir. Her yazılana inanmayın....

Aysegul Sahin
Aysegul Sahin - 6 ay Önce

Bunlarin tamami iftiradir, lutfen ahlakli habercilik yapin!

SIRADAKİ HABER