Akademik Ticaret Skandalında Yeni Gelişme

Geçtiğimiz hafta basına yansıyan SAÜ’de mobbing iddialarına yenileri eklendi. Gelişmelere göre, Yabancı Diller Bölüm Başkanına karşı dava açan akademisyenlerin sayısı artıyor.

Akademik Ticaret Skandalında Yeni Gelişme
banner3

Akademisyenlere Mobbing

Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığıyla ilgili geçtiğimiz hafta basına yansıyan skandalla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Öğrencilerden kitap parası adı altında not tehdidiyle toplanan paralar, ve bu paraların toplanması için öğretim üyelerine yapıldığı iddia edilen mobbing sonrası bazı akademisyenler suç duyurusunda bulunmuştu. Yerel basının ilgi gösterdiği haberlerde Bölüm Başkanı Yazar’ın akademisyenlere whatsapp üzerinden verdiği para toplama talimatları da yayınlanmıştı.

Rektörlüğe Dilekçe Verdiler

Bunun üzerine SAÜ Rektörü Prof. Dr Fatih Savaşan açıklama yaparak konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirmişti. Savaşan, açıklamasında, “Akademisyenlerin rektörlüğümüze verdiği dilekçede bölüm çalışanlarından karşılama giderleri adı altında para istendiği belirtiliyor. Bölümde yaklaşık 30 çalışan var ve bunlardan bölümün çeşitli harcamaları için Eylül ayına kadar banka hesabına para yatırılması istenmiş. Bazı çalışanlarda mobbing iddialarıyla ilgili konuyu yargıya taşıyıp rektörlüğümüze dilekçe verdiler. İnceleme başlattık. İnceleme sonrasında soruşturma açılıp açılmayacağı belli olacak” demişti.

Anlaşmalı Yayınevinden Slip Getiren Kayıt Oldu İddiası!

Mobbing iddiaları ve öğrenciden tehditle para toplanması iddialarında yeni gelişmeler yaşanıyor. İddialara göre 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı başında SAÜ Yabancı Diller Bölüm Başkanlığına atanan Ulvican Yazar’ın imza attığı skandal kararlar bitmiyor. Bölüm Başkanı Yazar’ın bölümdeki okutmanlara mobbing uyguladığı, hocalardan zorla para topladığı, öğrencilere zorla kitap sattırdığı ve kitap almayan öğrencilerin ödev notunun sıfır olarak girildiği iddialarının yanı sıra eğitim yılının başında şehir merkezindeki yabancı diller kitapları satan bir yayın eviyle anlaşarak kendi bölümünde stant kurdurduğu ve bu stanttan kitap alan öğrencilerin satış slipleriyle dönem başında kayıtlarını gerçekleştirdikleri iddia edildi. Slip ibraz etmeyen öğrencilerin kayıtlarında ise zorluk çıkarıldığı belirtildi. Bu iddialar üzerine Bölüm Başkanı Ulvican Yazar’ın yayıneviyle anlaşma yaparak satılan kitaplardan komisyon alıp almadığı tartışmaya açıldı.

Suç Duyurusunda Bulunanların Sayısı Artıyor

Mobbing iddialarının basında geniş yer bulması ve yeni gelişmeler üzerine bölümde bulunan ve daha önce şikayetçi olmamış olan bazı akademisyenlerin de savcılığa giderek suç duyurusunda bulunacakları öğrenildi. Dr. Öğretim Üyesi Yazar, akademisyenlere mobbing, öğrencilere zorla kitap aldırma ve yayınevinden komisyon alma iddiaları karşısında sessizliğini koruyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 12:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet usta
ahmet usta - 4 ay Önce

Adıgeçen bölümün bir çalışanı olarak tamamen temelsiz cahilce ve maksatlı suçlamaları ilgili bölümdeki çalışanlarla konuşmadan böyle birşey varmış gibi yayınlamanızı kınıyorum.Yaptığınız habrrdeki suçlamaların tamamı yanlış ve çarpıtılmıştır.

Aysegul Sahin
Aysegul Sahin - 4 ay Önce

Ne kadar yanlis ve asilsiz suclamalar bunlar... Turkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir egitim kurumunda calisan insan satis slibiyle kayit vs gibi bir uygulama yapilmadigini bilir. Neresinden baksan iftira kokuyor.. Gazetecilik bu degil!

ahmet usta
ahmet usta - 4 ay Önce

Adıgeçen bölümün bir çalışanı olarak tamamen temelsiz cahilce ve maksatlı suçlamaları ilgili bölümdeki çalışanlarla konuşmadan böyle birşey varmış gibi yayınlamanızı kınıyorum.Yaptığınız habrrdeki suçlamaların tamamı yanlış ve çarpıtılmıştır.

SIRADAKİ HABER