'3'ü 1 Yerde'

Ehliyet ve pasaportta yeni döneme vatandaş yoğun ilgi gösterdi. İlk beş günde nüfus müdürlüklerine pasaport için 31 bin 524 , sürücü belgesi için 23 bin 730 başvuru yapıldı. Bu süre içerisinde nüfus müdürlüklerince 19 bin 88 pasaport, 11 bin 508 sürücü belgesi verildi.

'3'ü 1 Yerde'
banner3

Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yürütülen ehliyet ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devrolmuştu. 2 Nisan'da başlayan yeni uygulamaya vatandaş yoğun ilgi gösterdi. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerine ilk beş günde umuma mahsus, hizmet ve hususi damgalı pasaport için 31 bin 524, sürücü belgesi için 23 bin 730 başvuru yapıldı. Bu süre içerisinde nüfus müdürlüklerince 19 bin 88 pasaport, 11 bin 508 sürücü belgesi verildi.

 

 

PASAPORTTA BELGE İŞİNE SON
Yeni sistemle önceden emniyet müdürlüklerince yerine getirilen hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport verme görevi, nüfus müdürlüklerine geçti. İl emniyet müdürlüklerinde verilen hususi ve hizmet pasaportları yeni dönemde il nüfus müdürlükleri tarafından, umuma mahsus pasaportlar ise ilçe nüfus müdürlüklerince veriliyor.

Umuma mahsus pasaportların başvurularında eskiden biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, pasaport harç ve cüzdan bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu talep ediliyordu. Yeni uygulamada, vatandaş bu belgeleri getirmeyecek. Sadece bir biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaportu, parmak izi ve imza bavuru için yeterli olacak. Diğer belgeler ilgili kurumların sisteminden otomatik alınacak.

​​​​​​​

İllerdeki hususi ve hizmet damgalı pasaport başvurularında ise kurumdan onaylanmış talep forumu, biyometrik fotoğraf , nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı, öğrenime devam eden çocuklar için öğrenci belgesi, 25 yaında buyük engelli çocuklar için sağlık raporu ve varsa eski pasaportu ile başvuru yapılabiliyordu. 

Yeni dönemde, biyometrik fotoğraf, kurumdan onaylanmış talep forumu ve varsa eski pasaportu,imza ve parmak izi verilmesi ile bavuruları sonra erecek.

​​​​​​​

​​​​​​​

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER