banner28

16. MESLEK KOMİTESİ'NDEN 'ACENTELERİMİZ KAPANMASIN' ÇAĞRISI

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çoğunluğunu sigorta acenteleri ve finans sektörünün oluşturduğu 16. Meslek Komitesi tarafından “Acenteler Kapanmasın” sloganı ile "Sigorta Acenteleri Yönetmeliği Bilgilendirme Semineri” düzenlendi.

16. MESLEK KOMİTESİ'NDEN 'ACENTELERİMİZ KAPANMASIN' ÇAĞRISI
banner3

Sigorta Acenteleri Yönetmeliği"nin getirdiği zorunluluklar hakkında sektör temsilcilerinin bilgilendirilmesine yönelik gerçekleştirilen toplantının divan başkanlığını komite başkanı Mustafa Tekneci yaparken Meclis Üyeleri Zafer Yıldırım ve Oktay Topçu Sektör temsilcisi Aslan Konuk konuşmacı olarak iştirak ettiler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek komite çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kösemusul, “SATSO komitelerinin büyük bir özveri ve gayret içerisinde üyelerinin menfaatine çalışmalar yürüttükleri bilgisini vererek “Komitelerimiz çalışıyor, bizler bu gayretli ekipler ve güçlü organlarımızla Sakarya’yı bir adım daha ileri götüreceğiz. Mesleki sorunlara sahip çıkıyor olmanızdan dolayı yönetim kurulum adına teşekkür ederim. Çözüm odaklı yaklaşımınız ve her konuda çözümcü yaklaşımınız bizler için oldukça önem teşkil ediyor. Bu gayretli çalışmalar Sakarya’nın birliktelik fotoğrafını oluşturuyor.” dedi.

 Meclis üyesi Oktay Topçu sigorta acentelerinin faaliyetler hakkında bilgi vererek komite olarak her zaman birlik ve beraberliği ön plana çıkarma gayreti içinde olduklarını dile getirdi. Topçu konuşmasında sektörün ve acentelerin yaşadığı sıkıntılara da değinerek şunları dile getirdi:

 “Yeni acentelik yönetmeliği ile ilgilide yayımlandığı günden bu yana siz değerli acentelerimizi bilgilendiriyor ve acentelerimiz aleyhine olan maddeler ile ilgili itirazlarımızı resmi makamlara üst kurullarımıza bildirdik. İl delegelerimizin verdiği mücadeleler sonucunda 17 Eylül 2014’te Ankara Hazine Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne İstanbul Ticaret Odası’nın komite üyeleri ile birlikte yapılan ziyarette tekrar müzakere edilmiş ve sigorta acentelerine yük getirmeyecek şekilde özellikle tek düzen hesap planı zorunluluğu kaldırılmış ve teknik personel zorunluluğu da 30.04.2014 tarihine kadar ertelenmiştir. Unutmayalım ki biz acenteler birlikte olmadıkça sorunlarımız artmaya devam edecektir.

Komite olarak sektörümüzü ilgilendiren konuların başında; borç ve alacak ilişkilerinden dolayı ihbarsız bir şekilde ekranları kapatılarak, üretim yazmaları hukuksuz bir şekilde engellenen acenteler, sigorta şirketlerinin kendi aralarındaki fiyat  rekabetleri,  sigorta acentelerinin sigortalıları için maddi, manevi  fedakârlıklarının karşılığını alamıyor olmaları, portföy mülkiyet hakkının verilmemesi, acentelerin KOSGEB desteklerinden yararlanamıyor olması, komisyonlardaki keyfi düşüşlerle ilgili sorunlar yer almaktadır. Biz birlikte güçlüyüz, gelin odamızın gücünü birlikte değerlendirelim, acentelerimizin, kendi sorunlarına daha çok sahip çıkması gerekmektedir. Hakkınızı, hakkımızı aramaktan hiçbir güç bizi alıkoyamaz” diye konuştu.

‘’Acenteler Kapanmasın’’ sloganı ile "Sigorta Acenteleri Yönetmeliği Bilgilendirme Semineri”nde sektörle ilgili bilgi veren Meclis Üyesi Zafer Yıldırım  “Bizler, sanayici değiliz, tüccar değiliz, sattığı ürün fiyatından pay alan aracılarız. O yüzden mesleğimizi bağlayan kanunları yapanlar, Özellikle Acentelerin sesini değerlendirmelidir. Çünkü özerk yapı sadece ordadır. Komitemiz, Komisyonları ile oynanmayan, itibarı artmış, Ülkemizdeki sigorta poliçesi üretim kanalının acenteler tarafından yapılan, profesyonel acenteler hedefleyerek bu yola çıkmıştır. Ülkemizde 15,447 acente var. 5.000 civarında acente aktif değil. 5.083 adet şube var. Ortalama 2 acenteye 1 şube düşüyor.” diye konuştu.

Yıldırım konuşmasının devamında Sigorta acenteleri yönetmeliği ve yapılan değişikliklere de değinerek  “Acente olan Tüzel Kişiler’ de Müdür teknik personel olabiliyor iken ilave teknik personel zorunluluğu getirildi. Teknik personel şartlarında ’Üniversite mezunları için 1 yıl
Sigortacılık dersi olan liseler için 6 ay M.Y.O. ve 4 yıllık sigortacılık bölümü mezunlarında kaldırıldı. SEGEM Belgesi tüm şirket ortaklarında olması gereken belge haline geldi. Teknik personelin mesleki sorumluluğu acente ile paylaştırılmıştır. Fiziki şartlar konusunda, muhasebe kayıtlarında, teminatlarda oldukça kapsamlı değişiklikler yapılmıştır.” diyerek söz konusu değişikliklerin sektör temsilcileri üzerindeki olumsuz yansımalarına değindi.

Yıldırım, bu değişikliklere karşı sektörel beklentileri dile getirdi. Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 14:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER