• Reklam
  • Reklam
Emek ve Sabır İsteyen Sanat
Reklam

Emek ve Sabır İsteyen Sanat

Adabilim Ortaokulu öğrencileri rehberlik dersleri kapsamında hat sanatı hakkında bilgi sahibi olmak adına okulun seminer salonunda Hattat Muammer Gültekin’i konuk etti. 

05 Ekim 2017 - 14:55
Reklam

Güzel Yazma Sanatı

Hattat Muammer Gültekin öğrencilere hat sanatı hakkında bilgi vererek şunları ifade etti:“ Hat sanatı emek ve sabır isteyen bir sanat. Kur-anı Kerimi güzel yazma sanatı olarak da tarif edebiliriz. Hat çizgi demektir çizgiler birleşerek harfleri harfler birleşerek de kelimeleri oluşturuyor. Türkler hat sanatını ele aldıktan sonra nesih yazı dediğimiz bir yazı çeşidi ile yazmışlar hala kur-anı kerim bin yıldır nesih yazı ile yazılıyor. Türklerin hat sanatına verdikleri önemden dolayı birçok padişah ve sultan hattat olmuştur bunun içinde bir söz var ‘Kur-anı kerim hicazda indi mısırda okundu ve İstanbul’da yazıldı’ ifadesi kullanmıştır.”

 

Özel Mürekkep ve Özel Kağıt

Öğrencileri soruları üzerine malzemeler hakkında da bilgi veren Hattat Gültekin, mürekkebin ve kâğıdın özel yapım olduğunu vurguladı: “Kullandığımız kalemler bambu kamışındandır uzak doğudan getiriliyor bunun sebebi ise yazarken kalemin ucu deforme olmaması ve yazıyı güzel çıkarması için. Binyıllık gelenekten devam eden kendi mürekkebimizi ve kendi kâğıdımızı kendimiz üretiyoruz.”

 

Öğrenciler Yeteneklerini Denedi

Etkinlik sonunda öğrenciler de tek tek hat sanatı üzerindeki yeteneklerini sınadılar. Adabilim Okulları 5. Sınıf danışman öğretmeni Talha Sütçü ise etkinliğinöğrenciler adına çok faydalı geçtiğini belirterek vakit ayırıp davetimize icabet eden Muammer Gültekin hocamıza okulumuz adına teşekkür ediyorum dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HIRSIZLIĞIN BÖYLESİ, CEMAAT NAMAZDAYKEN ÇAMLARI ÇALDILAR!
HIRSIZLIĞIN BÖYLESİ, CEMAAT NAMAZDAYKEN ÇAMLARI ÇALDILAR!
SASADER Başkanı Tan’dan 15 Temmuz Açıklaması
SASADER Başkanı Tan’dan 15 Temmuz Açıklaması