banner28

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLERİN MAAŞ GÜNÜ KARMAŞASI!

Halk arasında taşeron yasası olarak bilinen ve 696’nolu KHK ile devlet işçisi statüsüne geçenlerin maaş belirsizliği sürüyor.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLERİN MAAŞ GÜNÜ KARMAŞASI!
banner3

AK Parti hükümetlerinin 1 Kasım seçimleri öncesinde seçim beyannamesinde verdiği sözlerden biri iken çıkarılan 696. No’lu Kanun Hükmündeki kararname ile Nisan ayı başından itibaren uygulamaya geçilen Taşeron işçiye kadro konusunda şimdi de merak edilen maaşların ne zaman yatacağı sorusu.

Yaklaşık 38 gündür kadrolu olarak çalışan ve henüz maaşlarını alamayan işçiler, maaşlarını ne gün yatacağı sorusuna cevap ararken bu konuda kurumların da yeterli bilgiyi veremedikleri öğrenildi.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun maaşların yanı sıra ikramiye ödemesi de yapılacağını açıklamasına rağmen konu hakkındaki belirsizliğin devam ettiğini ifade eden işçiler “Birçoğumuz bu para ile geçiniyoruz. Normal şartlarda Devlet işçilerine sağlanan ödeme günü ay başı sayılan her ayın 14’ü olduğu ifade edilmişti. Ancak hali hazırda kadrolu olarak girdiğimiz Nisan ayını bitirip Mayıs’ında neredeyse yarısına gelmemize rağmen henüz bir ödeme yapılmadı. Ayrıca maaşlarımızı ne zaman alacağımızı dahi bilmiyoruz. Bunun yanı sıra Sayın bakanımızın ikramiye açıklamasının da nasıl uygulanacağı konusunda bir fikrimiz yok.” şeklinde düşüncelerini dile getiriyorlar.

KANUN NE DİYOR?

 

Öte yandan 2 Nisan tarihinde kadroya geçen işçilerin merak ettiği maaş durumu için henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Konuyla ilgili yaptığımız araştırmaya göre;

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İşçi Statüsünde Çalışanların Ücretlerinin Ödenme Zamanı; 289 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinde “kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde çalışanların aylık ücretlerinin ödenmesinde de yukarıdaki hükümler dairesinde işlem yapılır” denilmekte.

Bu nedenle, “ay başı” ve “ay” kavramı konusunda tebliğin yukarıdaki bölümünde yapılan açıklamalar, kamu kesiminde çalışan işçiler için de geçerli bulunmakta. Ancak, işçiler Devlet memuru ve diğer kamu görevlilerinin aksine, ücretlerini çalıştıktan sonra ay sonlarında aldıklarından yeni uygulamaya göre kamu kesiminde çalışan işçiler ücretlerini ay sonu olan her ayın 14’ünde alacaklardır.” hükmü yer almaktadır.

Bu da şu anlama geliyor ki, Nisan ayı başından itibaren kadrolu olarak çalışan işçiler normal şartlarda 14 Nisan’da 14 günlük ücretleri almaları gerekiyordu. O tarihte ücretleri yatırılmayan işçilerin Mayıs ayında toplam 45 günlük ücretlerini almaları gerektiği ifade ediliyor.

                      

 

52 GÜNLÜK PRİM ÖDEMESİ NE ZAMAN?

Bilindiği üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklama da kadro alan işçilere 52 günlük ikramiye ücreti, prim ücretinin verileceğini belirtmişti. Konuyla ilgili detaylar ise şöyle;

ÖDEMELER 2 TAKSİTLE OLACAK?

Kamuda sürekli işçi kadrosuna geçirilen taşeron işçiler, ikramiye hakkına kavuştu. Taşeron işçiler, artık kamu işçilerine verilen yıllık 52 gün ilave tediye (ikramiye) ödemesinden yararlanacak. 2 taksitte ödenmesi beklenen ikramiyenin ödeme tarihleri de henüz açıklanmazken işçilerin merak ettiği konulardan biri olarak dikkat çekiyor.

TAŞERONA VERİLECEK İKRAMİYE NEDİR?

Genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası Devlete ait olan şirket ve kurumlar ve Belediyelerde çalışan işçi statüsünde çalışan personele ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için bir aylık tutarında devletçe verilen ikramiye ödeneğidir. İkramiye yeraltında çalışan işçiler için ek olarak bir ikramiye daha eklenir. Bakanlar kurulu kararı ile senede 4 adet olmak üzere bir ilave tediye eklenebilir. Yılda 13 er günlük olmak üzere 4 parça şeklinde ödenir toplamda 52 gün üzerinden ikramiye gerçekleşir, bu sayı yeraltı işçileri için 1 adet ilave ikramiye eklenir.

TAŞERON İŞÇİLER NE KADAR İKRAMİYE ALACAK?

Kadroya geçen taşeron işçilere ikramiye ödemesi yapılacak. Resmi gazetede yayımlanan habere göre 52 günlük ikramiye ödemesi her yıl bir maaş tutarı kadar olacak. Yani kadroya giren taşeron işçileri en az 2200 TL ile en fazla   3.700 TL arası ikramiye alacaklar. Yer altında çalışan işçiler ise, her yıl ek bir ikramiye daha alacaklar.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER