'Süper Teşvikten 5 Tanesi Karasu'ya'

Ekonomi Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” ile yatırım yapacak olan firmalar ve projeleri açıklandı. Yatırımlar arasında Sakarya dikkat çekerken, BMC ve Kibar Holding’in hazırladığı projeler tüm gözlerin Karasu’ya çevrilmesini sağladı.

'Süper Teşvikten 5 Tanesi Karasu'ya'
banner3

“Karasu, Savunma Sanayinin Göz Bebeği”

Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan yatırımlara yönelik olarak, Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” içerisindeki 19 firmaya ait 23 projenin ismi açıklandı. Projeler ve firmalar içerisinde BMC ile Kibar Holding’in Karasu’da gerçekleştireceği yatırımlar dikkat çekti. 23 projeden 5’inin Karasu’da olması gözlerden kaçmazken, BMC’nin 4, Kibar Holding’in ise 1 projesi hayata geçirildiğinde Karasu’nun, savunma sanayiinin gözbebeği olması bekleniyor.

“Rekor İstihdam”

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek 135 milyar lira tutarındaki 23 projeyle yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan, 134 binden fazla kişiye ise dolaylı istihdam yaratılacak.

Yayımlanan rapora göre yakın zamanda temel atma töreni gerçekleştirmesi beklenen BMC, Karasu’da tekerlekli zırhlı araçlar, paletli zırhlı araçlar, insansız zırhlı araçlar, lazer silahı, hızlı tren ve metro ile dizel motor üretimine dayalı olarak toplam 4 proje gerçekleştireceği ve yine toplamda 1 milyar 887 milyon liralık bir yatırım hedeflediği belirtildi. Kibar Holding’in ise Assan Alüminyum markası ile 3 milyar 71 milyon liralık dev bir projesinin yolda olduğu gözlerden kaçmadı. Kibar Holding’in direkt soğutmalı slab döküm ve sıcak hammadde yöntemi ile alüminyum yassı mamul üretimi yapacağı belirtildi.

“5 Teşvikin 5’i de Karasu’ya”

Yatırımları değerlendiren Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu; “Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan ve beklediğimiz şekilde sonuçlanan “Proje Bazlı Teşvik Sistemi” Karasu’nun aydınlık geleceği için atılan en büyük adımdır. Yaklaşık altı aydan beri alan çalışmasını yapan BMC, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın katılımı ile temel atma törenini gerçekleştirmeyi planlıyor. Artık BMC kesinleşmiş oldu. Bunun yanında Kibar Holding yetkilileriyle yapmış olduğumuz görüşme sonrasında, Karasu’da Assan Alüminyum markası ile 3 milyar 71 milyon liralık dev bir proje ile hızla hayata geçireceklerinin bilgisine ulaştık. Sakarya’ya verilen 5 teşvik var. Bu 5 teşvikin 5’inin de Karasu’ya olması bizleri sevindiren büyük bir olay. Türkiye’nin gözdesi olan İlçemiz Karasu’yu tutabilene aşk olsun” dedi.

Karasu Belediyesi Basın Servisi  

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER