banner28

SOĞAN TARLADA 1,5 LİRA PAZARDA 8 LİRA

Çiftçiler soğanın tarlada 1 buçuk lira, pazarda 8 lira olduğunu belirtti.

SOĞAN TARLADA 1,5 LİRA PAZARDA 8 LİRA
banner3

Pazar ve marketlerde soğanın pahalılığından hem üretici hem de tüketici memnun değil. Soğan üreticileri, parayı kazananın sadece komisyoncuların olduğunu açıkladı.
Hatay’da 20 bin dekar alanda üretimi yapılan turfanda soğan hasadı başladı. Çiftçi Recep Balcı, kilosu tarlada 1,5 lira olan soğanın tezgahlarda 8 liraya satıldığını söyledi.
Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay’da soğan hasadına başlandığını belirterek “Hatay soğan üretiminde Ankara ve Amasya’dan sonra yurdumuzun önemli soğan üreticisi illerinden bir tanesidir. Kumlu ilçemizde 3 bin dekara yakın, Reyhanlı ilçemizde 16 bin dekara yakın ve diğer ilçelerimizde olmak üzere 20 bin dekara soğan üretimimiz bulunmaktadır. Hasat edilen soğanlar ülkemizin değişik bölgelerine, hallere ve pazarlara gönderilmektedir. Bu sene yağışların fazla olması sebebiyle hasat biraz gecikti, araziye ancak girilebildi. Hasadın 15-20 Mayıs’a kadar süreceğini tahmin etmekteyiz. Temennimiz bu soğanların piyasaya girmesi ile beraber fiyatların dengeleneceğini düşünüyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER