KURUMLARI FARKLI KILAN TOPLUMA KAZANDIRDIKLARI DEĞERLERDİR

Borsanın çalışmalarını anlatan Başkan Adem Sarı, “Günümüzde kurumları değerli kılan ve fark yaratan artık sadece ürettikleri mal ya da hizmetin kalitesi değil topluma kazandırdıkları değerlerdir. Bu yüzden gönüllülük anlayışı ile yürüttüğümüz Engelli ve Otistik çocukların eğitimine yönelik Spor kompleksi, hayvanat bahçesi ve aile merkezinden oluşan Sakarya Ticaret Borsası Özel Eğitim Merkezini örnek oluşturması için önemsemekteyiz.” dedi.

KURUMLARI FARKLI KILAN TOPLUMA KAZANDIRDIKLARI DEĞERLERDİR
banner3
Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, borsanın tarihini ve önemli projelerini MedyaRota okuyucuları için anlattı. Geçtiğimiz Nisan ayında yapılan seçimler ile Borsa Başkanı olan Sarı, borsanın vizyonu ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

STB Başkanı Adem Sarı’nın MedyaRota için özel hazırlanan konuşması şu şekilde;
 
Adapazarı’nın sahip olduğu ekonomik büyüklük Türkiye’nin kurulan ilk on borsasından birinin bu kentte kurulmasına vesile olmuştur. Borsamız 18 Nisan 1925 tarihinde Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal ve kabine üyesi 11 bakanın kararı ile kurulmuş ardından, 1929 yılındaki dünya ekonomik buhranının Türkiye’yi de etkilemesi üzerine devletin almış olduğu tedbirler doğrultusunda pek çok borsa gibi kapatılmıştır.
 
Liberal ekonomilerin önemli kurumlarından biri olan Ticaret Borsaları alıcı ile satıcıyı bir araya getirmeyi, fiyatların serbest rekabet ortamında oluşmasını sağlamaktadır. Bu amaçla 1957 yılında Ticaret Bakanlığının onayı ile tekrar kurulan borsamız faaliyetlerine misyonu ve vizyonu doğrultusunda devam ettirmektedir. 1050 üyesine 20 personeliyle merkezimizin yanı sıra Hendek, Karasu, Kocaali ilçelerindeki tescil büroları ve mobil tescil uygulamasıyla hizmet vermektedir.
Borsamızda sadece kanunlarla verilen tescil muamelat gibi kamu hizmetleri değil, üye memnuniyetinin arttırılmasına yönelik stratejik destek hizmetlerde verilmektedir. Üyelerimizin kurumsal kapasitelerinin gelişmesine katkı sağlayacak danışmanlık, iş geliştirme, eğitim hizmetleri gibi stratejik faaliyetler oldukça önemsenmektedir.

A Kalite Hizmet Belgesi
Borsamızda kurumsallaşma süreci 2008 yılında uygulamaya başladığımız ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği “Akredite Borsa Belgesi”ni almamızla başlamıştır. Akabinde alınan ISO 10002 ve ISO 27001 yönetim sistemleri hizmet süreçlerimizin iyileştirilmesinde ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasında yol haritamızı belirleyen kılavuz niteliği taşımaktadır. Borsamız TOBB çatısı altında A kalite hizmet belgesine sahip sayılı borsalar içerisinde yer almaktadır.
 
Örnek Oluşturacak
Üçüncü ve son projemiz Sosyal Sorumluluk Politikamız çerçevesinde Engelli ve Otistik çocukların eğitimine yönelik Spor kompleksi, hayvanat bahçesi ve aile merkezinden oluşan Sakarya Ticaret Borsası Özel Eğitim Merkezini çocuklarımıza armağan etmek olmuştur. Günümüzde kurumları değerli kılan ve fark yaratan artık sadece ürettikleri mal ya da hizmetin kalitesi değil topluma kazandırdıkları değerlerdir. Bu yüzden gönüllülük anlayışı ile yürüttüğümüz bu projeyi örnek oluşturması için önemsemekteyiz. 
 
Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı
Sakarya Ticaret Borsası geçmişten günümüze başarılı projelere imza atmıştır. İlk projemiz ilimizde gıda sektörünün ihtiyacı olan tam donanımlı “Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı”nı kurmak olmuştur. Laboratuvarımız toksin, kimya, mikrobiyoloji, bölümlerinden oluşmakta, 150 farklı parametrede analiz yapılmaktadır. Analiz sayısı müşteri taleplerine göre sürekli değişmekte ve analiz sonuçlarımız uluslararası düzeyde kabul görmektedir.
İkinci önemli projemiz Alancuma mevkiinde padokları, sosyal tesisi, karantina ahırı, müzayede salonundan oluşan modern bir teknoloji ile donatılmış Canlı Hayvan Borsasını ilimize kazandırmak olmuştur.
 
Verimlilik Odaklı Projeler
Bu şehrin emanetçileri olarak, geleceğimize yön vermek için kurumsal gelişim, tarımda sürdürülebilir kalkınma, sosyal etkinlik verimlilik odaklı projelere imza atılması gerekmektedir. Borsamız üzerindeki bu sorumluluğun gerekliliklerini yerine getirmek için özverili ve planlı hareket ederek hizmet amaçlı yatırımlarla ilin ve üyelerinin gelişmesine katkı sağlamaktadır.
Borsamızın paydaşları için değer yaratma vizyonu ve üyeleri için etkili çözümler üretme misyonu doğrultusunda yol haritamızı belirlemiş durumdayız. Yol haritamızda borsa hizmetlerine yönelik memnuniyetlerinde süreklilik sağlanması, sektörel sorunları çözmeye yönelik politikaların geliştirilmesi, Ar-Ge ve Proje faaliyetleri, yerel ve bölgesel kalkınma odaklı plan, proje ve işbirliği imkanlarının geliştirilmesi, Sosyal sorumluluk ve kamu yararına yönelik faaliyetlerin artırılması, Borsanın etkili lobicilik faaliyetleri yürütmesi hedeflerimizi oluşturmaktadır. Bunları yaparken bilimsel anlamda üniversitelerle, sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaparak kazan kazan ilişkisi içinde hem üyemize hem borsamıza, hem de ilimizin güzel projeler kazandırmak önceliklerimiz arasında bulunmaktadır.
 
Ufkun Ötesini de Görmek Gerekir
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi gerekir” bizlerde bu öğreti doğrultusunda Sakarya Ticaret Borsasını ilin vazgeçilmez aktörü olarak konumlandırmak için var gücümüzle çalışacağız bunun azmi ve kararlılığı içindeyiz.
 
Adem Sarı Kimdir?
2018 Nisan ayında yapılan seçimlerle Sakarya Ticaret Borsası Başkanlığına seçilen Adem Sarı, 1967 Sakarya/Akyazı doğumludur.  lkokulu Akyazı Yağcılar Köyünde, Ortaokulu ve Liseyi Akyazı Lisesi’nde bitiren Sarı, evli ve dört çocuk babasıdır. Sarı, STB Başkanlığı’nın yanı sıra 1960 yılında temelleri atılan ve 1993 yılında şirketleşen Sarılar Dış Tic. Ltd. Şti.’nin de yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2018, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER