banner28

İşte 2017'nin asgari ücreti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında, 2017 yılı asgari ücretinin belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonunun son toplantısı yapıldı. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret net olarak bin 404 lira belirlendi. Yani yeni yıl için 104 lira zam yapıldı.

İşte 2017'nin asgari ücreti
banner3

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "İşçi kardeşlerimizin çok mutlu olamadığı, işveren kardeşlerimizin de mutlu olamadığı bir süreç oldu. Biz ortak karar vermeye çalıştık. Geç saatlere kadar çalıştık. Bir bakan olarak çok koşturduk. Türk-İş'in de imzasının olmasını isterdik. İşverenin de zorluklarını anlayarak, bu zorluklarda yine ülke koşullarının imkanlarının değerlendirilmesi çerçevesinde onlara da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Müezzinoğlu 2017 asgari ücretini şöyle açıkladı: Enflasyonu 6,5 olarak hesaplamıştık. Asgari ücretteki artış oranını yüzde 8 olarak karara bağladık. Bin 777 lira 50 kuruş. Neti Bin 404 lira. Az veren maldan, çok veren candan. Alın terinin bereketine inanıyorum. İnşallah işçi kardeşlerimiz geleceğe daha umutla bakacaktır. İşveren de asla zorluklara teslim olmadan devam etmeliler. Önümüzdeki dönemde istihdamın arttığı, ekonominin büyüdüğü sürecimizi de devam ettireceğiz. Tekrar gerek Türk-İş'e, gerek DİSK'e teşekkür ediyorum. Çalışan ve işverenlere de hayırlı olsun diyorum.

Bakan Müezzinoğlu, ''Asgari ücretin iki kademeli olmamasına karar verdik. İşçi kesimi ve Türk-İş'ten gelen 'yılda bir defa olsun' talebini değerlendirdik.'' dedi.

DİSK 2 bin lira, Türk-İş bin 600 lira istemişti
Toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda bin 600 TL olmasını talep etmişti. DİSK, asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini talep ediyor. Konfederasyon, 2017 yılı için asgari ücretin en az 2 bin lira net olmasını istiyordu. İşveren kesimi ise asgari ücrete zam istemiyordu.

"Bin 300 lira yeterli değil"
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücret görüşmelerine ilişkin "Bugün için asgari ücret bin 300 lira. İşverenle ve işçi temsilcilerimizle konuşuyoruz. Burada bir tarafın kısa süreli mutlu olması ve geçici mutluluklar yerine iki tarafın da birlikte az da olsa mutlu olduğu ama kalıcı ve sürdürülebilir yarınları planlamak istiyoruz. Bin 300 lira yeterli değil. Daha iyi olması gerekir. Daha iyi nasıl yapacağız? Ekonomiyi büyüterek, dünyayla rekabette daha güçlü olarak ve büyüyen ekonomide, çoğalan yatırımlarda daha çok istihdam alanları üreterek inşallah bunu daha iyi noktalara taşıyacağız" demişti.

"Bin 400 Lira iddiası"
İşveren kesimi de 50 liralık bir artış teklifi hazırlayarak 1.350 lira önerisini sunacak. Hükümetin ise bunların ortasında 1.400 liralık bir rakam ortaya koyacağı belirtiliyordu.

"Türkiye 16 Avrupa ülkesini geçti"
TİSK, "Tüketici enflasyonu yüzde 8.8, üretici enflasyonu yüzde 5.7 iken, yüzde 30 artırılan asgari ücret işletmeleri sarstı. Maliyetlerdeki genel yükseliş ve karlılıktaki azalış dikkate alınarak 2017 yılında asgari ücret artışı yapılmamalıdır" açıklamasını da yapmıştı. TİSK 2016 yılının Ocak ayında yaptığı çalışmada, "2016'da Türkiye'deki aylık brüt asgari ücret düzeyi 947 Euro'ya yükselerek 16 Avrupa Ülkesini geçti" sonucu çıkmıştı.

DİSK: Türkiye AB ortalamasının altında
DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) tarafından hazırlanan raporda ise " 'Asgari ücret çok arttı' iddiaları bir yana, emeğin milli gelirdeki payı, asgari ücretin işverenlere toplam maliyeti ve işgücü maliyeti düşüyor. Öte yandan düşük gelirlilerin yaşama koşulları iyileşmiyor. Asgari ücretin diğer ülkelere göre yüksek olduğu iddiası da gerçeği yansıtmıyor. Hem asgari ücret hem de saat ücretleri açısından Türkiye, OECD ve AB ortalamalarının çok altında bir düzeyde bulunuyor" yazılmıştı.

"Hükümet çalışanı ezdirmeyecek"
Yeni Şafak Gazetesi Ekonomi Müdürü, işverenin tedirgin olmasına gerek olmadığını söyleyerek, "2016'yı zorlu geçirdik ama Türkiye ekonomisi yüzde 3 civarında büyüyecek. İşverenin de tedirgin olmaması gerekir. Ekonominin parametreleri iyi görünüyor. Karşılıksız hibeler olacak. Hükümetin çalışanı 2017'de ezdirmeyeceğini de söyleyebiliriz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER