banner28

İŞKUR VASITASIYLA 15 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya, 2015 yılında 29 bin 946 iş gücü talebi aldıklarını, 15 bin 90 kişinin ise İş-Kur vasıtasıyla işe yerleştirildiğini ifade ederek, “Bu müthiş bir rakam, yani geçen yıl her ay ortalama bin 200 kişi işe yerleştirildi” dedi.

İŞKUR VASITASIYLA 15 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU
banner3

‘BU MÜTHİŞ BİR RAKAM’
2015 yılında işverenlerden 29 bin 946 iş gücü talebi aldıklarını söyleyen İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya, “15 bin 90 kişi İş-Kur vasıtasıyla işe yerleştirildi.Bu müthiş bir rakam. Geçen yıl her ay ortalama 2 bin 600 işçi talebi alırken, her ay ortalama bin 200 kişi işe yerleştirildi. Bu sene bu rakamların da üzerine çıkmayı hedfefliyoruz” dedi.
‘YÖNETMELİK YAYINLANDI’
İş-Kur İl Müdürü Tekin Kaya, Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) tarafından gelişen işgücü piyasası koşullarına uyum sağlamak için çaba gösterdiklerini belirterek, “İşverenler ile iş arayanlara daha etkin hizmet sunabilmek amacıyla 12 Şubat 2016 tarih ve 29622 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle çeşitli değişiklikler yapılmıştır” dedi.
‘GÜNLÜK 50 LİRA HARÇLIK’
“Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle‘İşbaşı Eğitim Programının’ süresi 6 aydan 1 yıla çıkarılmıştır” diyen Müdür Tekin Kaya, “Buna göre 24 ay içinde işsizler ve öğrenciler toplam 320 fiili gün bu programa katılarak, günlük 50 lira cep harçlığı alabilecekler” ifadelerini kullandı.
‘YÜZDE 70’İ İSTİHDAM EDİLDİ’
“Bu süre boyunca İş-Kur, katılımcıların genel sağlık sigortasıyla iş kazası ve meslek hastalığı primlerini ödeyecek” diyen Müdür Kaya, “Diğer taraftan 2015 yılında 159 bin kişinin faydalandığı programı bitirenlerin ortalama yüzde 70’i istihdam edildi. Bilindiği üzere bu programdan en az iki çalışanı olan şirketler faydalanabiliyor” dedi.
‘NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ OLACAK’
Yapılan düzenlemeyle iş arayanlara ve işverenlere istihdam noktasında daha fazla destek sağlanacağını söyleyen Kaya, “Bu şekilde hem nitelikli işgücünün yetiştirilerek maliyetinin işverenlere yansıtılmaması, hem tecrübeli, meslekli, nitelikli işgücünün oluşturularak kalıcı istihdamı sağlamak için iş arayanlara fırsat sağlanmış olacak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER