Gökdemir: 'Toyota Çalışanları Risk Altında!'

Hak iş Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı M. Mesut Gökdemir Mega Radyo’da Kent Gündemi adlı program da Ersin İBİL in konuğu oldu.

Gökdemir: 'Toyota Çalışanları Risk Altında!'
banner3

MEDYAROTA  /  ÖZEL HABER

1 Mayıs İşçi Bayramında canlı olarak yayınlanan program da sendika çalışmaları ve Hak İş misyonu ile ilgili açıklamalar yapan Gökdemir Toyota Çalışanlarının sendikalaşma süreci ile ilgili bilgiler verirken “Toyota da çalışan İşçi kardeşlerimiz sadece ücret noktasından değerlendirme yapmasınlar. Bize gelen birçok arkadaşımızın kalıcı rahatsızlıklar yaşadığını görüyoruz” dedi.

1 MAYIS KUTLU OLSUN

Hak iş İl Başkanı M. Mesut Gökdemir  “Kutladığımız 1 Mayıs işçi bayramı tüm işçi kardeşlerimiz için Özgürlüklerin ve Sosyal Haklarının alınacağının müjdecisi gerçek bir  bayram olması dileğiyle kutlu olsun” dedi.

 

HAK İş ve Hizmet iş in çalışma alanı ve faaliyetleri  ile bilgiler veren Gökdemir Ülkemizde Sendikalaşma faaliyetleri çok eski olmamasına rağmen HAK İş ve Hizmet iş in çok iyi bir yol kat ettiğini söyledi.

SENDİKALAR SİYASİLEŞİYOR!

Kent Gündemi programında programcı Ersin İBİL in “Bugün gelinen noktada sendikaların gücü konusunda ne söylenebilir? Şeklinde sorduğu soruya verdiği cevapta “Sendikalaşmanın, Sendika sayısına baktığımızda evet güçlü gibi görünebilir. Ama sendikalı işçi sayısına baktığımızda çok düşük bir oran görüyoruz”  dedi. Bu oranın düşük olma sebebi olarak  ise  “Sendikaların siyasi görüşlere yakın olmaları, dolayısı ile işçilerin bu şeklide angaje olmak istememelerini” gösterdi.

Gökdemir “ Türkiye de üç Büyük İşçi sendikası, üç te Büyük Memur sendikası var. Türkiye de yaklaşık on iki milyon işçi var.  Ama sendika üyelerine baktığımızda bir milyon yüz bin i yirmi ayrı iş koluna dağılmış sendikalara üyeler. Böyle bakıldığında çok düşük bir oran var. Sendikalar  sosyal olmalarının dışında çeşitli siyasallaşmalar içerisine giriyorlar. Her sendika yöneticisinin bir siyasi görüşü var lakin bunu bir STK ya bu kadar yansıtmamaları gerekir. Biz Hak iş konfederasyonuna bağlı sendikalar olarak bu çizgimizi muhafaza ediyoruz.”  dedi.

SENDİKALAR ÜYE OLMAK ARTIK ÇOK KOLAY

Program da sorulan “Yeni yasa ile getirilen temel düzenlemeler ile eski sendikal yasaları kıyasladığımızda göze çarpan yenilikler neler ve bunun olumlu-olumsuz yönleri nelerdir?” şeklindeki soruya ise ; “En büyük yenilik artık bir sendikaya üye olmak için noter şartı kalkmıştır. Bu çok önemli bir gelişme ve yeniliktir. Önceden bir sendikaya üye olabilmek için noter e gidip 5 nüshalı bir bildiri, bir evrak hazırlatmak durumunda kalıyorlardı. Şimdi ise her işlerinde kullandıkları 'e devlet şifresi' ile oturdukları yerden, evlerinden bilgisayarları başından, hiçbir yere gitmeye gerek kalmadan iş kolları ile ilgili diledikleri sendikaya üye olabiliyorlar. Sendikalaşmak işçinin anayasal hakkıdır. Bu vesile ile henüz çeşitli sebeplerden sendikaya üye olmamış tüm işçi kardeşlerimize ‘Mutlaka bir sendikaya üye olmaları çağrısı’ yapmak istiyorum Mutlaka bir sendikaya üye olsunlar ki anayasal haklarının farkına varsınlar ve adil eşitlikçi ve de özgürlükçü bir yapıda işlerinde daha fazla fayda gösterebilsinler” cevabını verdi.

 

HİZMET İŞ İŞÇİLERİNE SORMADAN SÖZLEŞME İMZALAMAZ

Hizmet-İş Sendikası olarak Sakarya Bölgesinde 17 Sakarya 4 Düzce ve de 1 Bolu olmak üzere belediyeler ile çalıştıklarını söyleyen şube başkanı M.Mesut Gökdemir Sakarya şubesi olarak işçilerinin menfaatini her zaman koruduklarını, haklarının en iyi şekilde alınması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Mesut Gökdemir “Biz işçi kardeşlerimiz ile sözleşme öncesinde toplantılar yapar ve onların isteklerinin neler olduğunu dinleriz. Sonra ise İşveren temsilcileri ile oturup şartlarımızı sunar anlaşma zemini ararız. En nihayetinde ise oluşan durumu tekrar arkadaşlarımıza aktarır ve onaylarını almadan sözleşme imzalamayız. Bu açıdan İşçi kardeşlerimiz bizden her zaman memnun olmuşlardır. Son söz ü İşçi kardeşlerimiz söylerler.” dedi.

 

TOYOTA İŞÇİLERİ TEHLİKE ALTINDA

HAK İŞ İl Başkanı M. Mesut Gökdemir Kent Gündemi programında Toyota Fabrikasındaki sendikalaşma süreci ile ilgili değerlendirmeler de yaptı.

Programcı Ersin İbil in Toyota fabrikasında ki bir durumu aktararak sorduğu “Örneğin Sakarya da faaliyet gösteren ve yıllarca sendika girememiş bir fabrika. Toyota dan bahsediyorum. Bu süreci onlara sorduğumuzda diyorlar ki ‘Toyota işçi haklarını zaten veriyor. Araya sendikayı sokup ta işveren ile aramıza mesafe koymamıza hiç gerek yok. Sendika bize fayda değil zarar verir.’ diyorlar. Bu konu da  ne dersiniz? Şeklinde sorduğu soruyu ise ;

“Toyota bizim konfederasyonumuza bağlı Çelik iş sendikamızın alanında bir fabrika. Burada olaya bakan Toyota da ki işçi arkadaşlarımız Türkiye otomotiv sektöründeki iyi bir maaş seviyesinde oldukları gibi bir şekilde düz mantıkla bakıyor olabilirler.  Ancak biz şunu söylüyoruz. Bu kuruluş Dünya çapında bir otomotiv üreticisi. Dolayısı ile bu çerçeve de değerlendirmek lazım. Buradan bakıldığında maaş durumunda bile Dünya sıralamasının dibinde bulunuyorlar. Ayrıca burada çok başka bir gerçek var ki Bu fabrikada çalışan arkadaşlarımız sürekli aynı şekilde iş gördükleri için ciddi bir hastalığın eşiğine geliyorlar. Meslek hastalığı tabir edilen hastalıklara yakalanıyorlar. Genç yaşta işe giren arkadaşımız 10, 12 yıl sonunda ciddi bir meslek hastalığına yakalanıyor. Burada Fabrika işçi arkadaşımızı davet ederek ‘Sen 10 yıl çalışmışsın, gel ben sana tazminatını vereyim. Yanında da şu kadar daha fazla para vereyim,  sen de işi bırak’ diyorlar. Bunu teklif ettikleri arkadaşlarımız var ve bu arkadaşlarımız ‘Ben bu fabrikaya sağlam geldim. Ve burada bu hastalığa yakalandım. Emekli olma yaşı 65. Ben o yaşa kadar ne yapacağım verdikleri kıdem tazminatı ve 10 aylık maaş bir gün biter. Hazır paraya dağ dayanmaz ki verdikleri de öyle çok yüksek bir para değil. Ben ve benim gibi işçiler bundan sonra ne yapacaklar. Meslek hastalığına yakalanmış birinin iş bulması da çok kolay değil.’ diyorlar. Toyota da bu durumlar mevcut. O yüzden olaya sadece Türkiye ortalamasının üzerinde maaş aldıkları çerçevesinden bakmamak gerekir. Bu mana da Toyota da yapılacak çok iş var.  Bu konu bizim Çelik iş sendikamızın iş koluna giriyor. Ve bu konuda olayın detayları ile ilgili onlar daha kapsamlı açıklamalar yaparlar. Ama ben ümid ediyorum ki Toyota İşçisi de sendikal haklardan faydalanacaktır ve bu Sakarya Sendikalaşmasına da çok iyi bir örnek olacaktır.” şeklinde cevapladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER