Ekonominin Gelecek Yüzyılı Konuşuldu

Adapazarı Belediyesi 150.yıl Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ramada Otel’de “Ekonominin Gelecek Yüzyılı”konulu sempozyum düzenledi. Sempozyuma Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katıldı.

Ekonominin Gelecek Yüzyılı Konuşuldu
banner3

 

Ramada Otel’de düzenlenen  sempozyuma konuşmacı olarak Gazeteci-Ekonomi Yazarı Meliha Okur, İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Kerem Alkın, Ekonomist Erkin Şahinöz,Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Aşkın, Ekonomist-Tarkus Ltd.Kurucusu Kaan Sarıaydın katıldı. Sempozyumu  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Vali İrfan Balkanlıoğlu,Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gün, Sakarya Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE ÖNDEYİZ

Programın açılış konuşmasını yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, ekonominin gelecek yüzyılının ülkemiz açısından olduğu kadar ilimiz açısından da önemli olduğuna dikkat çekerek “Adapazarı isminden de anlaşılacağı gibi adını pazardan ticaretten almıştır. Şehir merkezinde birçok mahallemiz adını mahallelerde yapılan mesleklerden almıştır. Şehrin ruhu da ticaretle yoğrulmuş bu şehir büyük atılımlar yapmıştır. 1913 yılında tefecilik faaliyetleri başladığında Adapazarı halkı toplanmış ve Türkiye’de ilk bankayı İslam Türk Bankası’nı kurmuşlardır. İlk motor faaliyetleri yapmaya gayret etmiştir ve dolayısıyla ticaretle çok ilintili olmuştur.”dedi. İkinci konuşmacı SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün, Sakarya’nın yatırımcılar açısından cazip bir il durumuna geldiğini belirterek “İl olarak büyük bir atılımın içindeyiz. Otomobil sektörü başta olmak üzere tüm sektördeki yatırımcılara gerekli kolaylığı sağlıyoruz. ”dedi.

KRİZİ TEĞET GEÇTİK

AK Parti Milletvekili Şaban Dişli, ekonomide Online Pazarlar ve Yapay Zeka’nın önemli bir güç haline geldiğini belirterek, “Yükte hafif parada ağır olana geçiş yapmalıyız. Yatırımcılar önceden düşünürdü. Ancak şimdi siyasi bir istikrar var. Yatırımcılar bunu görüyor. 2008yılında dünya büyük bir kriz yaşadı. Ama Türkiye Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi Türkiye’yi teğet geçti”diye konuştu.

VALİ”PAYLAŞMAK ERDEMDİR”

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya’nın Türkiye’nin en önemli üretim bölgesi olduğunu belirterek,  ilimizde makine, otomotiv ve ağır sanayi gibi birçok sanayi çeşidinin bulunduğunu söyledi. Balkanlıoğlu Sakarya’nın tarımsal anlamda İstanbul’u besleyen bir şehir olduğunu belirterek, “Türkiye'nin tavuk ihtiyacının yüzde 35'i Sakarya'dan karşılanıyor. Fındık 100 bin ton, mısır 400 bin ton, sadece ayva 120 bin ton üretiliyor ve kalitesi dünyaca kanıtlanmış." dedi.Vali Balkanlıoğlu, “Brezilya zengin bir ülke ama bu zenginlik yüzde 5’i tekabül ediyor.Zengin olmak yetmiyor. Çünkü diğer kesim sizi rahat bırakmıyor.Sokağa çıkamıyorsunuz.Eğer bir taraf huzursuzsa sizi de huzursuz eder.Türkiye son yıllarda mültecilere kucak açmış durumda.Diğer ülkeler sınır kapılarını kapatmaya çalışırken Türkiye büyük bir erdemlik göstermiştir.”dedi.

DİJİTALLEŞME VE BİLİŞİM

Reel sektör, yeni dünya, robotlar, yapay zeka, Endüstri 4.0 gibi kavramların tartışıldığı panelde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek"Robotlar olmadan sanayiyi, yapay zeka olmadan yazılımı, Endüstri 4.0 olmadan dünyanın gittiği yeri tahlil edemeyiz. Yine aynı şekilde, ekonominin gelecek yüzyılını da teknolojiden, dijitalleşmeden ve bilişimden bağımsız şekilde analiz edemeyiz. Dolayısıyla tüm bu kavramları, ekonomi, sanayi ve bilimde görüyoruz”dedi. Bakan Özlü, ekonominin ele alındığı bu programı organize eden Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’ye teşekkür ederek, tebrik etti.

EKONOMİ DEĞİŞİYOR

 Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Aşkın,dünya ekonomisinin değiştiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin modern iktisat anlamında gücü var.”dedi. Tarkus Ltd.Kurucusu Kaan Sarıaydın ise artık üniversiteye gitmeye bile gerek kalmadan diploma alındığını belirterek, e-hizmetin önemine dikkat çekti. Sarıaydın, Amerika konusunda beyin yıkandığını belirterek Amerika’da girişimci oranı yüzde 3 iken Türkiye’de yüzde 35.”dedi.

UZUN VADELİ PLANLAR

Ekonomist Erkin Şahinöz, “Bir dönem dünyayı Fransızlar, bir dönem İngilizler yönetti Ekonomiye kim hakim olursa dünyayı o yönetir. Dünyada yayın yapan 4 önemli yabancı yayın kuruluşu vardır. Bunlar aslında çok ince mesajlar vermek için çıkarılmaktadır. Uzun vadeli planları bulunmaktadır. Şaunda son zamanlarda yaygınlaşan Bitcoin gerçeği var. Hangi ülke tarafından kim tarafından çıkarıldığı belirlenememiştir. Yarın dolar ne olur bilemeyiz ama ayak oyunlarını kuranları iyi takip etmeliyiz ”diye konuştu.İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Kerem Alkın, “The ekonomist gibi dergilerde Hangi coğrafya için neler hazırladıklarını çok iyi görebiliriz”dedi.

Başkan Dişli program sonunda Bakan Faruk Özlü ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER