Bakan Dönmez 'Türkiye’de İlk Olacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye’de bir ilkin yaşanacağını söyledi. Bakan Dönmez, “Türkiye'de en geç 2021 sonunda dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz. Bu uygulama ülkemizde ilk olacak” dedi.

Bakan Dönmez 'Türkiye’de İlk Olacak'
banner3

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 2021 yılında enerji alanında bir ilkin yaşanacağını ve büyük bir devrim yaşanacağını söyledi. Bakan Dönmez,” Türkiye’de en geç 2021 sonunda dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz. Özellikle ağır yük taşımacılığında elektrikli taşıma daha masraflı olabilir. Bu noktada bizim yerli kömürlerimizden hidrojen üreterek, ulaştırma sektöründe de hidrojenle temiz taşıma sağlama ihtimalimiz var. Şimdilik maliyetler yüksek olsa da 1 ton kömürden hidrojen elde ettiğimizde bu bir otobüsü bin 30 kilometre götürebiliyor. Üstelik de karbon emisyonsuz. Yerli kömürlerimizden böyle bir fayda da elde edebiliriz" şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Özellikle ağır yük taşımacılığında elektrikli taşıma daha masraflı olabilir. Bu noktada bizim yerli kömürlerimizden hidrojen üreterek, ulaştırma sektöründe de hidrojenle temiz taşıma sağlama ihtimalimiz var. Şimdilik maliyetler yüksek olsa da 1 ton kömürden hidrojen elde ettiğimizde bu bir otobüsü bin 30 kilometre götürebiliyor. Üstelik de karbon emisyonsuz. Yerli kömürlerimizden böyle bir fayda da elde edebiliriz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER